ASF głównym tematem rozmów hodowców w MRiRW
Hodowcy i producenci świń oraz przetwórcy wieprzowiny należący do Krajowej Rady Wieprzowiny rozmawiali w ministerstwie rolnictwa o problemach branży.
Analizę i ocenę sytuacji polskiej branży wieprzowej w związku z walką z afrykańskim pomorem świń przedstawił Maciej Perzyna, lekarz weterynarii a także pracownik naukowy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i zarazem członek KRW.
Perzyna zwrócił uwagę, że w Polsce eliminacja dzików nie jest prowadzona w sposób spójny, co znacznie osłabia skuteczność działań prewencyjnych, także tam, gdzie ogniska ASF nie ma.
ASF w UE. Sytuacja w Polsce jest niemal najgorsza
Andrzej Kabat z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS" przedstawił działania, na które należy zwrócić szczególną uwagę, aby walka z ASF była skuteczna.
Kabat podkreślił, że wprowadzenie okresu ochronnego dla macior oraz pomysł zniesienia noktowizji jest bardzo poważnym błędem.
Zdaniem hodowcy, aby zapewnić skuteczność polowań, które są zgłoszone i legalne, należy karać wszelkie próby ich blokowania.
Andrzej Kabat w imieniu rady zaproponował, aby wprowadzić rodzaj wynagrodzenia dla tych, którzy znajdą truchło dzika.
W zakresie inwentaryzacji dzików wskazał na wysoką skuteczność fotopułapek oraz wykorzystywanie psów.
Hodowca podkreślił, że bardzo ważny jest właściwy przekaz medialny o wirusie ASF dla turystów i osób odwiedzających lasy.
ASF. 310 świń w czterech nowych ogniskach
W przypadku małych gospodarstw wskazał na konieczność stałego monitoringu jak i też badanie raz w roku krwi u świń na obecność wirusa ASF.
Główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski podkreślił, że Inspekcja Weterynaryjna w walce z afrykańskim pomorem świń stosuje prawo polskie jak i unijne rozporządzenia.
Zmiana aktu unijnego nie jest łatwa, bowiem wymaga zgody pozostałych państw członkowskich. Jak podkreślił strona polska przekonuje do swoich propozycji państwa członkowskie, choć te rozmowy nie są łatwe.
Podczas spotkania padła propozycja reaktywacji Międzyresortowego Zespołu ds. Walki z ASF, którego zadaniem będzie opracowywanie i wdrażanie niezbędnych rozwiązań w celu efektywnego zwalczania tej choroby.
W ocenie przedstawicieli Krajowej Rady Wieprzowiny taki organ jest konieczny, bo decyzje dotyczące zwalczania ASF dotyczą kilku ministerstw, a nie tylko MRiRW.
Obie strony podkreśliły, że będą kontynuować dalszą merytoryczną współpracę
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ