ASF. Czerwona strefa powiększa się

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2018,13:00 Aktualizacja: 20-02-2018,13:16
A A A

Gminy Dębowa Kłoda i Sosnowica (woj. lubelskie) dołączyły do czerwonej strefy i znajdują się na terenie zagrożonym ASF z uwagi na pojawienie się tam choroby u dzików.

- Do tej pory nasza gmina znajdowała się w strefie żółtej. W ostatnich tygodniach odnotowujemy jednak znaczną ilość zgłoszeń dotyczących padłych dzików - mówi Radosław Kozak, wójt gminy Dębowa Kłoda w rozmowie z portalem slowopodlasia.pl

program bioasekuracji, hodowla trzody chlewnej, świnie, asf, ministerstwo rolnictwa, migracja dzików

Płot na granicy będzie sporo kosztował, ale ma zatrzymać ASF

Budowa ogrodzenia wzdłuż granicy Polski z Białorusią i Ukrainą, które uniemożliwi wędrówki dzikom i pozwoli walczyć z wirusem ASF będzie kosztowała około 150 mln zł - poinformował w Brukseli Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. - O...

Gmina już w ubiegłym roku podpisała z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie porozumienie w sprawie zgłaszania padłych dzików. Za każde martwe zwierzę znalazca otrzymuje 200 zł.

Dołączenie gminy do czerwonej strefy to spory problem dla hodowców świń. Lokalny samorząd - podejrzewając, że tak się stanie - już od kilku tygodni ostrzegał mieszkańców.

- Do wsi rozsyłaliśmy informacje, by rolnicy rozważyli szybszą sprzedaż trzody chlewnej, jeśli taką planowali. Po wprowadzeniu czerwonej strefy zaostrzyły się przepisy i wywiezienie świni z terenu gminy jest już dużo trudniejsze - przyznaje wójt. Ograniczenia dotyczą nawet najmniejszych hodowców.
 

źródło: slowopodlasia.pl

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA