ASF. 12 nowych przypadków choroby

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-06-2017,9:40 Aktualizacja: 03-06-2017,9:40
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń zabił kolejne 12 dzików. Został on także wykryty u czterech odstrzelonych sztuk. Sześć nowych przypadków służby weterynaryjne wykryły w województwie lubelskim, pięć w woj. podlaskim a jeden w woj. mazowieckim.

Przypadek nr 321 i 322 stanowią zwłoki dwóch dzików znalezionych w woj. lubelskim w powiecie bialskim odpowiednio w pobliżu miejscowości Dobryń Kolonia w gminie Zalesie w odległości ok. 5 km od granicy polsko - białoruskiej oraz w pobliżu miejscowości Zakalinki w gminie Konstantynów ok. 11 km od granicy.

asf, dziki, ogniska asf, przypadki asf

ASF. Polska otrzyma pieniądze na walkę z chorobą

Komisja Europejska wesprze Polskę finansowo w walce z afrykańskim pomorem świń – informuje TVP 1. Póki co trwają negocjacje ile pieniędzy trafi na ten cel oraz jak będą one rozdysponowane. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podczas...

Przypadek nr 323 również dotyczy woj. lubelskiego i powiatu bialskiego. Stanowi go dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Roskosz w gminie Biała Podlaska w odległości ok. 17 km od granicy.

Dwa kolejne przypadki ASF nr 324 i 325, dotyczą woj. podlaskiego. 324 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Miedwieżyki w gminie Milejczyce w powiecie siemiatyckim w odległości ok. 7 km od granicy. Z kolei 325 to zwłoki dzika znalezione w pobliżu uroczyska Konik w gminie Czeremcha w powiecie hajnowski w odległości ok. 1 km od granicy.

Na trzy kolejne przypadki składa się aż sześć dzików, których zwłoki służby weterynaryjne znalazły na terenie powiatu bialskiego w woj. lubelskim. Trzy z nich (przypadek nr 326) zostały znalezione w pobliżu miejscowości Zakalinki w gminie Konstantynów w odległości ok. 11 km od granicy, a dwa kolejne (przypadek nr 327) w pobliżu miejscowości Rokitno w gminie Rokitno w odległości ok. 11 km od granicy.

tuczniki, cena tuczników, żywiec wieprzowy, zakłady mięsne

Ceny tuczników dalej rosną

Tuczników brakuje na rynku nie tylko w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej. Świadczy o tym coraz niższa masa ubojowa tych zwierząt. Ograniczona podaż wpływa więc na wyższe ceny skupu. Ceny tuczników w ubiegłym tygodniu, jak...

Zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Dobryń Mały w gminie a Zalesie w odległości ok. 12 km od granicy to z kolei 328 przypadek ASF.

Przypadek nr 329 stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Ossolin w gminie Siemiatycze w powiecie siemiatyckim w województwo podlaskim w odległości ok. 22 km od granicy. W tym samym województwie lecz w pobliżu miejscowości Górany w gminie Krynki w powiecie sokólskim w odległości ok. 9 km od granicy odstrzelono kolejnego dzika, który stanowi przypadek nr 330.

Dwa ostatnie przypadki ASF u dzików zostały wykryte odpowiednio w woj. mazowieckim i podlaskim. 331 stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Kisielew w gminie Platerów w powiecie łosickim w odległości ok. 28 km od granicy. Z kolei przypadek nr 332 to zwłoki dwóch dzików znalezione w pobliżu miejscowości Augustynka w gmina Nurzec-Stacja w powiecie siemiatyckim w odległości ok. 11 km od granicy polsko - białoruskiej.

Od wszystkich padłych i odstrzelonych dzików służby pobrały próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu afrykańskiego pomoru świń. Zostały one potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF. Zwłoki padłych oraz tusze odstrzelonych zwierząt zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Najnowszą mapę obszarów objętych restrykcjami w związku z występowaniem ASF opublikowaną przez Główny Inspektorat Weterynarii można znaleźć TUTAJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA