Ameryka zwiększa eksport wieprzowiny do Chin

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
21-03-2019,8:00 Aktualizacja: 20-03-2019,21:36
A A A
Eksport wieprzowiny z USA do Chin rośnie. Tym samym ceny tusz wieprzowych w Ameryce w kontraktach terminowych wzrosły o 10 centów za funt.
 
Wzrost eksportu wieprzowiny z USA do Chin spowodował zwiększenie ceny tusz wieprzowych w kontraktach terminowych. Amerykańska wieprzowina podrożała o 10 centów za funt. 
 
Ustalone ceny na lipiec 2019, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, wynoszą 90,3 centów za funt. W przeliczeniu na polską walutę daje to około 341 złotych.
 
trzoda chlewna, cena wieprzowiny, ASF, Chiny

Ceny żywca wieprzowego w niektórych krajach Europy rosną

Producenci trzody chlewnej z niecierpliwością oczekują na wzrost cen tuczników. Jednak europejski rynek żywca wieprzowego zmienia się w sposób zróżnicowany.   Ceny tuczników w jednych krajach Unii Europejskiej...
 
Ceny w kontraktach terminowych ustalonych na sierpień wyniosły 91,1 centów za funt, czyli około 344 złotych. 
 
Zdaniem ekspertów KZP-PTCH nie ma wątpliwości, że wzrost cen związany jest ze wzrostem eksportu amerykańskiej wieprzowiny do Chin.
 
W minionym tygodniu mimo nałożonych ceł dochodzących do 70 proc. Chińczycy kupili z USA 23,9 tys. ton wieprzowiny.
 
Świadczy to o tym, że rynek chiński akceptuje wieprzowinę z importu, która kosztuje w przeliczeniu na europejską walutę 1,83 euro za kg (7,85 zł), nie wliczając kosztów transportu i ubezpieczenia. 
 
Według amerykańskich prognoz ze względu na możliwy wzrost eksportu do Chin ceny wieprzowiny w USA mogą osiągnąć w sierpniu poziom 1,20 dolarów za funt (4,53 zł).
 
Notowania tuczników w Chinach w ostatnim tygodniu wzrosły do 16 juanów za kg (9 zł za kg). Według prognoz ekspertów ceny będą dalej rosły i mogą osiągnąć 20-23 juanów za kg. 
 
Tym samym światowe ceny wieprzowiny w bieżącym roku mogą mocno poszybować w górę i osiągnąć rekordowy od wielu lat pułap. 
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA