Alternatywa dla antybiotyków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: D. Chełstowska | hoduj@apra.pl
29-01-2017,8:15 Aktualizacja: 31-01-2017,9:52
A A A

Wykład „Alternatywy dla antybiotyków paszowych stosowanych w żywieniu trzody chlewnej” znalazł się wśród prelekcji wygłoszonych w ramach grudniowej wystawy Prairie Livestock Expo, która odbyła się w Winnipeg. Doktor Martin Nyachoti, profesor i zastępca kierownika Katedry Nauk o Zwierzętach na Uniwersytecie Mannitoba, wyjaśnił, że antybiotyki stosowane w stężeniach niższych od koncentracji terapeutycznych tłumią rozwój patogennych bakterii i wspomagają utrzymywanie zdrowego mikrośrodowiska w jelitach, co sprzyja efektywnemu wykorzystywaniu przez zwierzę składników odżywczych z pożywienia i uzyskiwaniu optymalnych przyrostów, lecz jako że antybiotyki paszowe są wycofywane z produkcji zwierzęcej, istnieje konieczność znalezienia dla nich alternatywy.

Dr Martin Nyachoti – Uniwersytet Manitoba wyraził, że obecnie bada się wiele substancji pod kątem możliwości ich zastosowania jako alternatywy dla antybiotyków paszowych. Sposób działania wielu dodatków paszowych jest naprawdę bardzo różny. Są pewne klasy substancji, które możemy zaliczyć do kategorii nazywanej przez nas „składnikami funkcjonalnymi”.

"Będą to substancje wykazujące dodatkowe właściwości dobroczynne dla organizmu: tlenek cynku czy kwasy organiczne, probiotyki, prebiotyki, enzymy paszowe, olejki eteryczne – lista jest bardzo długa, a takie składniki wypełniają istniejącą lukę. Tak jak wspomniałem, obecnie stosuje się antybiotyki w stężeniach niższych od terapeutycznych, aby kontrolować występowanie chorób jelit oraz stymulować wzrost i rozwój zwierząt. Wraz z wycofaniem takiego zastosowania antybiotyków korzyści wynikając z takiej suplementacji znikną, więc musimy znaleźć coś innego, co przyniesie takie same korzystne efekty. Wiele z testowanych dodatków paszowych ma potencjał do stymulowania przyrostów. Co więcej, mogą one kontrolować mikrośrodowisko w jelitach, a w szczególności mikrobiom jelitowy, oraz mechanizmy immunologiczne u świń, oddziałując tym samym korzystnie na wyniki produkcyjne i przyrosty młodych zwierząt.

Doktor Nyachoti wskazuje, że w określonych uwarunkowaniach pewne z tych alternatywnych substancji sprawdzą się lepiej niż inne.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA