48 ognisk ASF. Czy w tym roku wirus zaatakuje jeszcze świnie domowe?
Wirus ASF w tym roku został potwierdzony w 48 gospodarstwach trzody chlewnej. Ostatnie 48. ognisko wybuchło 11 października.
Główny lekarz weterynarii poinformował w ubiegłym tygodniu o wyznaczeniu 48. ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.
Ognisko zostało potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
48. ognisko zostało potwierdzone 11 października 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 4 świnie.
Kolejne padłe i odstrzelone dziki z ASF
Gospodarstwo to jest położone w gminie Suraż w powiecie białostockim w województwie podlaskim na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
Z informacji, które udało nam się uzyskać, w dniu wyznaczenia ogniska w gospodarstwie znajdowały się cztery świnie, z czego jedna padła wskutek zakażenia wirusem. Zabiciu podlegały więc trzy sztuki.
Służby weterynaryjne zutylizowały około 15 ton paszy, która była składowana luzem pod plandekami.
Tuczniki przed sprzedażą nie będą musiały być badane?
Pasza była przeznaczona dla bydła. Rolnik utrzymuje bowiem również około 30 sztuk tych zwierząt.
Dochodzenie epizootyczne wciąż trwa. Trudno jednak ustalić potencjalną drogę wniknięcia wirusa do gospodarstwa.
Wirus ASF począwszy od jesieni staje się mniej aktywny zarówno w populacji dzików, widać to po coraz mniejszej liczbie przypadków u tych zwierząt, ale również trzody chlewnej.
- Począwszy od jesieni fala ognisk powoli gaśnie. W najbliższych tygodniach nie powinniśmy się spodziewać kolejnych - mówił na początku października Krzysztof Jażdżewski, lekarz weterynarii, główny specjalista w Głównym Inspektoracie Weterynarii.
Od tego czasu w Polsce pojawiły się dwa ogniska ASF, 47. oraz 48. W ubiegłym roku ostatnie ognisko ASF wybuchło 21 września w woj. lubelskim.
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ