Tuczniki przed sprzedażą nie będą musiały być badane?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-10-2019,10:05 Aktualizacja: 22-10-2019,13:14
A A A

Hodowcy trzody chlewnej, jak poinformowało wczoraj (21 października) Polskie Radio "Radio Dla Ciebie", mogą wkrótce zostać zwolnieni z obowiązku badania krwi tuczników przed sprzedażą. Ułatwienia te nie dotyczyłyby jednak wszystkich rolników zajmujących się hodowlą i produkcją świń.

Hodowcy i producenci świń, którzy posiadają pogłowie większe niż 1000 sztuk, mają zostać zwolnieni z obowiązkowych badań świń przed sprzedażą. Jak informuje PR RDC, trwają prace nad programem, który zwolniłby ich z tego obowiązku. Miałby on obowiązywać w przyszłym roku.

- Dzięki temu rolnicy zaoszczędziliby na przetrzymaniu zwierząt, a my na badaniach - mówił w Radiu Dla Ciebie mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Jakubczak.

warchlaki, cena w Danii, trzoda chlewna, tuczniki, Niemcy

Sprawdź aktualne ceny warchlaków w Europie

Ceny warchlaków w Danii i Niemczech w ostatnich tygodniach pozostawały bez większych zmian. W najnowszych notowaniach zwierzęta oferowane przez Duńczyków podrożały.    Duńczycy zajmują jedną z czołowych pozycji w produkcji...

Hodowcy i producenci świń mają bowiem wiele innych obowiązków, które muszą spełnić, na czele z zasadami bioasekuracji.

- Jest to czas na zadanie sobie pytania przez rolników, czy w tej chwili muszę i nieodzownym jest hodowanie dwóch świń - kontynuował w rozmowie Paweł Jakubczak.

Rolnicy, którzy utrzymują w swoim gospodarstwie kilka świń hobbystycznie tylko do tzw. celów domowych, mogą mieć duży problem ze spełnieniem zasad bioasekuracji a tym samym uniknięciem afrykańskiego pomoru świń.

- Mamy świadomość że duże gospodarstwa to były dwa ogniska. Reszta to były 10, 20, 50 sztuk. Może warto się zastanowić nad wstrzymaniem się od hodowli trzody rok, może dwa - kontynuował w PR RDC Paweł Jakubczak.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA