Zwierzęce "bąki" są liczone. Dane mogą mieć poważne konsekwencje
Unijne programy pomocowe, na czele z rolnymi, będą na pewno ukierunkowane na walkę ze zmianami klimatycznymi. Pod uwagę są brane m.in. dane o emisji ekwiwalentu CO2 z fermentacji jelitowej zwierząt.
Na ten wątek zwrócił jakiś czas temu Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. Jak podkreślił, skoro generalnie - jako wspólnota państw - chcemy zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa, to dane z Eurostatu wskazują od kogo powinniśmy chcieć najwięcej w tym zakresie.
Ministerstwo ma plan na wsparcie sektora wołowiny
"Te dane o emisji ekwiwalentu CO2 z fermentacji jelitowej zwierząt w przeliczeniu na 1 ha można uznać za wykładnik intensywności hodowli w państwach UE. Od najmniejszej (Bułgaria - 0,3t/ha) do największej (Holandia - 4,54 t/ha). Średnia UE - 1,07 t/ha, Polska - 0,9 t/ha" - wskazał na Twitterze Wojciechowski.
Nasz kraj jak widać znajduje się poniżej średniej. A za nami z większym wskaźnikiem znajdują się: Finlandia, Portugalia, Szwecja, Włochy, Francja, Dania, Niemcy, Austria, Słowenia, Cypr, Irlandia, Malta, Luksemburg, Belgia i wspomniana Holandia.
Mniej intensywne hodowle mają od Polski: Czechy, Rumunia, Hiszpania, Grecja, Chorwacja, Estonia, Słowacja, Litwa, Łotwa, Węgry i Bułgaria.
"Czas wprowadzić dyrektywę o ekologicznym żywieniu zwierząt kaszką manną" - stwierdził zgryźliwie jeden z twitterowiczów.
"Tu chodzi raczej o to, że gdy u jednych zanadto dymi przemysł, to u drugich zanadto dymi intensywne rolnictwo. I skoro ograniczamy ten dym, to nie tylko u tych pierwszych, ale i u tych drugich. Sprawiedliwie" - wyjaśnił Wojciechowski.
Warto dodać, że - według danych GUS - całkowita krajowa emisja np. metanu w 2018 r. wyniosła w Polsce ok. 2 mln ton, czyli 48,8 mln ton ekwiwalentu CO2. Stanowiło to, podobnie jak w ubiegłym roku, 12 proc. łącznej krajowej emisji gazów cieplarnianych.
Głównym źródłem emisji w 2018 r. były, tak jak w poprzednich latach: emisja lotna z paliw (39 proc. krajowej emisji CH4) oraz rolnictwo (30 proc.).
-
Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)