Wścieklizna coraz groźniejsza. Gdzie trzeba szczepić koty?
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii 20 stycznia poinformował o wykryciu 2. przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego.
Przypadki te odnotowano na terenie dzielnicy Wesoła Miasta Stołecznego Warszawy u lisa oraz w powiecie szydłowieckim w miejscowości Orońsko, również u lisa.
Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.
W 2021 r. odnotowaliśmy łącznie 113. przypadków wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych. W woj. mazowieckim chorobę stwierdzono u 3 psów i 7 kotów. Nie zawsze wykazywały one objawy typowe dla tej jednostki jak m.in. agresja, ślinienie się czy jadłowstręt.
Kolejne przypadki wścieklizny i obowiązek szczepienia kotów
Wojewoda Mazowiecki apeluje o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych zwierząt. W przypadku rannych w celu pomocy nie należy ich dotykać, lecz powiadomić odpowiednie służby.
Szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane, z wyjątkiem kotów przebywających na obszarze zagrożonym, gdzie jest ono obowiązkowe.
21 stycznia 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie, zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom, i miasta stołecznego Warszawy.
W rozporządzeniu tym za obszar zagrożony wystąpieniem zjawiska wścieklizny określa się obszar obejmujący:
- dzielnice: Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Praga Południe, Wilanów miasta stołecznego Warszawy,
- w powiecie mińskim (gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek),
- powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, miasto Radom, zwoleński, wołomiński, szydłowiecki.
Ubój z konieczności. Co warto o nim wiedzieć?
Obowiązek szczepienia zwierząt domowych
Zgodnie z rozporządzeniem nr 49 Wojewody Mazowieckiego, od 31 grudnia 2021 r. właściciele kotów, którzy są mieszkańcami terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, muszą zaszczepić te zwierzęta przeciwko tej chorobie.
Zabieg ten należy wykonać w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
W Polsce są obowiązkowe szczepienia ochronne przeciwko wściekliźnie u psów powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
Szczepienia psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Koszty szczepienia zwierzęcia pokrywa jego właściciel.
Które firmy utylizujące padłe zwierzęta ze wsparciem ARiMR?
Brak szczepienia psa i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.
W związku z sytuacją epidemiologiczną odnośnie wścieklizny w Polsce, zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski przesłał pismo do Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Krzysztof Jażdżewski apeluje o zachowanie ostrożności przy przyjmowaniu w zakładach leczniczych dla zwierząt pacjentów mających kontakt ze środowiskiem poza pomieszczeniami mieszkalnymi właścicieli i nieszczepionych przeciwko wściekliźnie, szczególnie na obszarze województw mazowieckiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Pismo można znaleźć TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)