Wirus H5N1 przyczyną padnięć kotów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-06-2023,13:15 Aktualizacja: 07-07-2023,9:59
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował, że do 26 czerwca w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach przebadano 11 próbek pochodzących od padłych kotów.

9 wyników spośród 11 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Na tę chwilę nie udało się ustalić źródła zakażeń.

GIW podaje dalej, że do 30 czerwca ostało przebadanych 29 próbek, z czego w próbkach od 20 kotów uzyskano wyniki dodatnie.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, gęsi, Dariusz Goszczyński

HPAI atakuje dzikie ptactwo. Bioasekuracja wciąż ważna

Ognisko HPAI w Polsce tj. 58. wybuchło 22 marca. Gdy już się wydawało, że Polska za chwilę uzyska status kraju wolnego od tej choroby 25 maja wybuchło ognisko nr 59. - Zdążyliśmy się przyzwyczaić, że grypa jest nieprzewidywalna. Występuje nie tylko...

Koty, u których uzyskano dodatnie wyniki badań laboratoryjnych, pochodziły z Gdańska, Gdyni, Poznania, Lublina, Pruszcza Gdańskiego, Bydgoszczy oraz Wrocławia.

GLW informuje, że trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew.

Trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu.

Główny Inspektorat Weterynarii analizując dane pochodzące z innych krajów ustalił, że zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierząt na balkon czy taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów.

Należy zapobiegać kontaktom kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami oraz z obuwiem, które jest używane poza domem.

Koty powinny być karmione pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł. Po kontakcie ze zwierzętami ich właściciele powinni myć ręce i zachować standardowe zasady higieny.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków





 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA