Wieprzowina i drób z Polski ponownie trafią do Chin?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-08-2017,11:30 Aktualizacja: 31-08-2017,10:55
A A A

Mięso wieprzowe i drobiowe oraz żywe pisklęta mogą wkrótce ponownie trafić na rynek chiński. Przedstawiciele obu państw podpisali umowę o współpracy instytutów weterynaryjnych.

Dokument ten został podpisany przez szefów placówek naukowych Chin i Polski. Umowa daje możliwość starania się o granty finansowe na prowadzenie wspólnych badań. Możliwa będzie również wymiana kadry naukowej w ramach wspólnych doświadczeń.

trzoda chlewna, asf, drób, eksport mięsa

Ukraina się zamyka, a Białoruś otwiera na polskie mięso

Główny lekarz weterynarii poinformował o wprowadzeniu przez Ukrainę zakazu importu zwierząt podatnych na zachorowanie na ASF oraz zniesieniu przez Białoruś zakazu importu drobiu i produktów drobiarskich z dziewięciu polskich...

- Będziemy chcieli w ramach współpracy naukowej uwiarygadniać nasze działania w zakresie bezpieczeństwa żywności i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Tak, żeby na każdym kroku podkreślać, że polska żywność jest bezpieczna i zdrowa - mówił dla TVP 1 Krzysztof Niemczuk z Instytutu Weterynarii w Puławach.

Uczestnicy spotkania rozmawiali też o bezpieczeństwie żywności. Polska strona przedstawiła aktualną sytuację dotyczącą zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, kluczowych dla naszego eksportu.

Chodziło głównie o afrykański pomór świń i grypę ptaków. O ile wirus ASF wciąż szerzy się w naszym kraju to z grypą ptaków już udało nam się uporać.

- Chcemy powrócić na rynek chiński z mięsem wieprzowym i mięsem drobiowym, również chodzi o jednodniowe pisklęta. I dodatkowo chcielibyśmy wynegocjować możliwość sprzedaży serwatki na cele paszowe, ponieważ na cele spożywcze już sprzedajemy - mówiła dla TVP 1 Ewa Lech, wiceminister rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA