VAT na nasienie zwierząt znowu 8-procentowy
Ponowne obniżenie stawki podatku VAT na nasienie zwierząt do 8 proc. przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych.
Projekt, który trafił do konsultacji społecznych, z ulga przyjmą na pewno hodowcy. W obecnym kształcie matrycy stawek VAT - od 1 lipca 2020 r. - nasienie zwierząt opodatkowane jest bowiem stawką 23 proc.
Jak odbywa się wybór matki buhajów?
"Projektowane rozporządzenie przewiduje obniżenie stawki podatku VAT dla nasienia zwierząt objętych stawką obniżoną 8 proc. (tj. m.in. bydła, świń, kóz i owiec) oraz 5 proc. (tj. ryb). Do 30 czerwca 2020 r. np. nasienie bydlęce było opodatkowane stawką 8 proc." - czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.
Jak tam podkreślono, docierające do resortu finansów liczne sygnały (w tym wystąpienie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi) wskazywały, że zmiana stawki VAT dla nasienia spowoduje realny wzrost kosztów zakupu nasienia m.in. buhajów i knurów, który najbardziej odczują hodowcy.
Konsekwencją tego mogłaby być rezygnacja z powszechnej i ogólnie dostępnej metody rozrodu, jaką jest inseminacja lub rezygnacja z zakupu nasienia od rozpłodników o wysokiej wartości hodowlanej (na rzecz nasienia tańszego, a tym samym o zdecydowanie niższej wartości hodowlanej), co będzie z kolei miało realny wpływ na wartość hodowlaną urodzonego potomstwa.
"Powyższe zaś może wpływać na jakość wytwarzanych produktów pochodzenia zwierzęcego (rynek mleczny i mięsny). Mając to na uwadze, zaproponowano w niniejszym rozporządzeniu obniżenie stawki VAT na tego rodzaju towary" - zaznaczyli urzędnicy.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)