VAT na nasienie zwierząt w górę. To uderzy w rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-06-2020,11:20 Aktualizacja: 25-06-2020,11:25
A A A

Zwykła pomyłka czy działanie celowe? Tego nie wiadomo, ale faktem jest planowana podwyżka VAT z 8 do 23 proc. na nasienie zwierząt hodowlanych. Jeśli do tego dojdzie, będzie to cios dla rodzimej produkcji zwierzęcej.

W tej sprawie interwencję podjęła Krajowa Rada Izb Rolniczych, wnioskując do premiera o pozostawienie 8-procentowej stawki VAT. A skąd w ogóle bierze się podwyżka?

zwierzęta przeżuwające, bydło domowe, nasienie buhajów, Rosja

Bydło oraz nasienie buhajów z Polski może trafić do Rosji

Polska odzyskała możliwość wwozu do Federacji Rosyjskiej domowych i dzikich zwierząt przeżuwających oraz nasienia buhajów. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że rosyjska służba weterynaryjna zaakceptowała załączniki...

"Od 1 lipca 2020 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT dotycząca m.in. zmiany wykazu towarów i usług opodatkowanych stawkami obniżonymi. Obecny system stawek VAT, oparty na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, zostanie zastąpiony unijną nomenklaturą scaloną (CN) w zakresie towarów oraz aktualną Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) w zakresie usług. Konsekwencją ww. zmian jest zmiana zakresu stosowania stawek obniżonych VAT" - wyjaśnia KRIR.

W jej opinii podczas prac nad nową matrycą stawek VAT oraz sposobem klasyfikacji towarów doszło do przeoczenia, polegającego na wyłączeniu z zakresu towarów objętych preferencyjną stawką VAT 8 proc. nasienia klasyfikowanego dotychczas w PKWiU 2008 pod pozycją 01.42.20.0 w ramach grupowania 01.4 o nazwie "Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego".
 
Do 1 lipca produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym również nasienie bydlęce i trzody chlewnej, sklasyfikowane w ramach grupowania 01.4 PKWiU 2008, są objęte obniżoną stawką 8 proc. Od 1 lipca 2020 ma to być już 23 proc.

seksowanie nasienia, inseminacja, bydło mleczne

Seksowanie nasienia metodą Sexcel

Proces seksowania nasienia polega na segregacji chromosomów i eliminacji komórek męskich. Przyspiesza on rozwój genetyczny stada dzięki uzyskiwaniu większej liczby cieląt płci żeńskiej.    Agro Days - Dni Hodowcy był...

"Zarząd KRIR jest przekonany, że powyższa sytuacja nie jest sytuacją zamierzoną i że doszło do pomyłki, polegającej na wyłączeniu nasienia zwierząt hodowlanych, jako jedynego z szeregu produktów, z grupy towarów i usług wykorzystywanych w produkcji rolniczej, a w konsekwencji do objęcia nasienia zwierząt stawką VAT 23 proc. Podwyższenie stawki VAT na nasienie z 8 do 23 proc. jest niespójne z założeniami nowelizacji ustawy VAT, to jest uproszczeniem stosowania stawek poprzez objęcie jedną stawką całej grupy produktów: żywności i produkcji rolniczej" - przekonuje rolniczy samorząd.

I nie ukrywa, że podwyższenie stawki VAT uderzy w polską produkcję zwierzęcą i będzie szczególnie dotkliwe obecnie, w czasie kryzysu związanego z epidemią COVID 19. W dodatku większość polskich gospodarzy, w tym hodowców, funkcjonuje jako rolnicy ryczałtowi, którzy nie mają możliwości odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług.

"Podwyższenie stawki VAT o 15 proc. dla polskich producentów nasienia bydła i trzody chlewnej postawiłoby polską hodowlę w znacznie gorszej sytuacji rynkowej wobec producentów zagranicznych. Obecnie firmy z Niemiec, Belgii i Francji mają bardzo silną pozycję na polskim rynku, a zmiana VAT dla polskich hodowców doprowadzi do upadku polskich firm" - ostrzega KRIR.

Samorząd liczy na to, że minister finansów w trybie interwencyjnym wyda rozporządzenie w sprawie obniżenia stawki podatku VAT na nasienie zwierząt hodowlanych, co pozwoli na naprawienie sytuacji jeszcze przed 1 lipca.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA