Trwa utylizacja tysięcy norek. Hodowca nie dostanie odszkodowania
Do jutra powinna zakończyć się utylizacja stada norek, w którym wykryto koronawirusa - poinformował we wtorek główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka. W stadzie znajdowało się 5845 norek.
O pojawieniu się choroby u zwierząt poinformowało w niedzielę wieczorem ministerstwo rolnictwa. Wirus SARS-CoV-2 u norek został zdiagnozowany na fermie na terenie powiatu kartuskiego (woj. pomorskie).
Norki w Polsce zakażone SARS-CoV-2. Hodowcy grożą pozwem
Konopka poinformował, że pobrano 20 prób, z czego w czterech wykryto koronawirusa. Dodał, że badania ferm norek trwają, dotychczas zostało sprawdzonych kilkanaście. Będą dalsze badania.
Zgodnie z przepisami całe stado podlega likwidacji. Zaznaczył, że koszty dezynfekcji i utylizacji zwierząt ponosi Inspekcja Weterynaryjna.
Konopka zapytany o możliwość odszkodowania dla hodowcy norek, powiedział, że przepisy nie przewidują odszkodowania, "ale są inne formy wsparcie, np. jakaś nagroda". Dodał, że jeżeli zostaną stwierdzone w dochodzeniu jakieś przestępstwa, to może być nawet kara, bo budżet państwa ponosi koszty likwidacji stada.
Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt nie przewiduje odszkodowania za zabite norki. Osobom, którym nie przysługuje odszkodowanie, a przyczyniły się do szybkiej likwidacji choroby zakaźnej, wojewódzki lekarz weterynarii, na wniosek lekarza powiatowego, może przyznać nagrodę ze środków budżetowych.
Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych wystosował we wtorek pismo do Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa o zmianę przepisów tak, by za likwidację stada norek w wyniku choroby przysługiwało odszkodowanie.
Zdaniem szefa, chorobę COVID-19 zaliczono do zwalczanych z urzędu, dlatego hodowcy muszą w sytuacji jej wystąpienia otrzymać od Skarbu Państwa odszkodowanie za likwidację chorych zwierząt.
W piśmie zaznaczono też, że "bardzo ważne jest aby badania pozytywne na SARS-CoV-2 u danych norek były powtarzane co najmniej dwukrotnie w celu wykluczenia mylnych wyników i likwidacji cennych genetycznie sztuk zwierząt".
-
Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)