Świnia wypełniona antybiotykami na ulicach Warszawy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-04-2017,16:00 Aktualizacja: 04-04-2017,11:28
A A A

- „Superbakterie” coraz bardziej niebezpieczne. Grozi nam katastrofa - mówi fundacja CIWF Polska czyli międzynarodowa organizacja działająca na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt hodowlanych. Jest ona członkiem międzynarodowej koalicji Ratujmy Nasze Antybiotyki.

CIWF Polska jest zaniepokojona faktem rosnącej oporności bakterii na antybiotyki i apeluje do ministra rolnictwa oraz ministra zdrowia o podjęcie natychmiastowych działań w tej kwestii.

Antybiotyki są zdaniem organizacji zdecydowanie nadużywane. Dlatego apeluje ona do ministrów o poparcie propozycji ogólnoeuropejskiego zakazu masowego profilaktycznego podawania antybiotyków zwierzętom hodowlanym, a także znacznego ograniczenia stosowania w rolnictwie antybiotyków zaklasyfikowanych przez Światową Organizację Zdrowia, jako "ostatniej szansy”.

CIWF Polska powołuje się na dane Europejskiej Agencji Leków. Mówią one, że stosowanie antybiotyków w Europie jest ponad dwukrotnie wyższe u zwierząt, niż u ludzi. Ponadto w europejskich gospodarstwach ponad 91 proc. antybiotyków podawanych jest zwierzętom w paszy lub w wodzie pitnej.

antybiotyki, bydło mleczne, leczenie zwierząt, program

Antybiotyki w leczeniu zwierząt. Powstaje program ich ograniczania

Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że w Polsce trwają prace nad stworzeniem programu ograniczania stosowania antybiotyków w leczeniu zwierząt. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej musi on zostać opracowany do połowy tego...

- Polska zajmuje niechlubne drugie miejsce w Europie pod względem zużycia w hodowli zwierząt tzw. krytycznie ważnych antybiotyków czyli najsilniejszych w leczeniu chorób ludzi - uważa fundacja.

Zużycie antybiotyków w rolnictwie od 2011 do 2014 roku wzrosło o 23 proc., a zwierzętom podaje się średnio trzy razy więcej antybiotyków niż wynosi zalecana bezpieczna dawka.

- Masowe profilaktyczne podawanie zwierzętom ważnych antybiotyków jest całkowicie niedopuszczalne. Rząd musi wreszcie zająć zdecydowane stanowisko w sprawie ich nadużywania w rolnictwie oraz domagać się zmian w systemach hodowli. Poprzeć takie, w których zwierzęta będą miały zapewnione dobre warunki, nie będą masowo chorować, dzięki czemu nie trzeba będzie podawać im ogromnych ilości antybiotyków - mówi Małgorzata Szadkowska, prezes CIWF Polska.

Koalicja Ratujmy Nasze Antybiotyki apeluje o zmniejszenie zużycia antybiotyków w całej Unii Europejskiej o 50 proc. do 2020 r. i o 80 proc. do 2050 roku. Wzywa rządy państw członkowskich, producentów żywności i europejskich decydentów politycznych do podjęcia natychmiastowych działań

Mają to być wprowadzenie zakazu rutynowego profilaktycznego podawania antybiotyków grupom zdrowych zwierząt, wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania wszystkich tzw. krytycznie ważnych antybiotyków, a także zakaz wszelkich grupowych zabiegów z ich użyciem.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA