Przepis na doskonałą kiszonkę podczas Warsztatów Kukurydzianych
Warsztaty Kukurydziane, które odbyły się w Gospodarstwie Rolnym Janiny Madej w Grubnie, były okazją do zapoznania się ze skutecznością zabiegów wykonanych produktami BASF i nawozami ADOB na plantacji kukurydzy LG. Przeprowadzono również pokazowy zbiór sieczkarnią John Deere oraz badanie jakości sieczki z kukurydzy.
Akademia Kukurydzy zorganizowana przez firmę BASF oraz Agro-Sieć Maszyny przy współpracy z John Deere Polska, ADOB, Limagrain Polska oraz Plastika Kritis odbyły się 16 września w Grubnie w woj. kujawsko-pomorskim.
Dzień Kukurydzy w Mrozowie. Zaprezentowano 115 odmian
O nawożeniu dolistnym upraw kukurydzy przy użyciu mikrogranulatów opowiedział Michał Kochański z firmy ADOB.
- Aby roślina w pełni wykorzystała azot zawarty w glebie trzeba jej dodatkowo dostarczyć cynk, który jest katalizatorem przemian związków azotowych. Drugim ważnym składnikiem jest fosfor, który jest głównie pobierany przez system korzeniowy. Jednak w przypadku suszy jego braki można uzupełnić stosując nawozy dolistne – wyjaśniał Michał Kochański.
O produktach ochrony roślin opowiedział Maciej Baczyński z firmy BASF. Wśród nich wymienił m.in. Retengo, który oprócz działania grzybobójczego zwiększa efekt zielonego liścia.
- Jeśli chodzi o kukurydzę kiszonkową produkt ten zwiększa plon zielonej masy od 4 do 5 ton z jednego ha. W przypadku kukurydzy na ziarno jego plon rośnie 0,5-1 tony z ha – tłumaczył Maciej Baczyński.
Podczas spotkania przedstawiciele firmy Limagrain Polska zaprezentowali odmiany kukurydzy kiszonkowej o FAO od 230 do 270 oraz kukurydzy przeznaczonej na ziarno o FAO 210-250.
Kukurydza w 95 odmianach na ziarno i na kiszonkę
Uczestnicy warsztatów zobaczyli również w akcji nowoczesną sieczkarnię firmy John Deere serii 8400. Przygotowana przez nią sieczka z kukurydzy została przeanalizowana przez fachowców z firmy Limagrain Polska, którzy opowiedzieli jak prawidłowo zrobić dobrą kiszonkę z kukurydzy.
Kluczowe znaczenie ma sucha masa sieczki, która powinna mieścić się w przedziale 30-35 proc., co zapewnia właściwe ubicie zielonej masy w silosie. Ważna jest również jakość pocięcia kukurydzy na sieczkę, której fragmenty powinny mieć wielkość od 10 do 12 mm, a każdy ziarniak musi być zgnieciony.
- W ocenie struktury sieczki można wykorzystać sita Penn State składające się z czterech elementów. Po przesianiu przez nie jednego kilograma sieczki na górnym sicie i dolnym denku powinno zostać łącznie do 10 proc. próby, natomiast na dwóch środkowych sitach do 90 proc. – mówił Marek Skwira z firmy LG.
Jak przekonywał specjalista ważne jest również gęstość ubicia sieczki. Jego zdaniem w 1 m3 silosu powinno zmieścić się około 700 kg świeżej zielonki, czyli 220 kg suchej masy. Aby to osiągnąć kolejne warstwy ugniatanej sieczki nie powinny być grubsze niż 15-20 cm.