Protest w inspekcji weterynaryjnej zagraża bezpieczeństwu żywności

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-01-2019,14:40 Aktualizacja: 24-01-2019,21:51
A A A

"Od grudnia ubiegłego roku trwa akcja protestacyjna pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. W związku z zapowiadanym zaostrzeniem protestu, który może wpłynąć zarówno na ograniczenie bezpieczeństwa żywności, jak i na skuteczną walkę z afrykańskim pomorem świń, branża mięsna wyraża swoje zaniepokojenie narastającym konfliktem" czytamy w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa przez organizacje branżowe.

Inspekcja weterynaryjna z każdym rokiem masowo traci wykwalifikowaną kadrę. Cierpi na tym wiele powiatowych inspektoratów, które zmagają się z niedoborami pracowników.

wirus asf, przypadek asf, padłe dziki, ASF

Ograniczanie populacji dzików według PAN jest konieczne

"Z punktu widzenia ASF, redukcja populacji dzików powinna być tylko jednym z działań zmierzających do zahamowania rozprzestrzenienia ASF" czytamy w stanowisku Polskiej Akademii Nauk w sprawie masowego odstrzału dzików....

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wraz z 12 innymi organizacjami przygotowali w tej sprawie pismo skierowane do ministra rolnictwa. Ich zdaniem w obliczu takiej sytuacji nie poradzimy sobie z wprowadzeniem zasad bioasekuracji we wszystkich gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną, z nadzorem nad przemieszczaniem zwierząt, czy wygaszaniem ewentualnych ognisk ASF.

"Popieramy postulaty pracowników inspekcji, które dotyczą podniesienia wynagrodzeń zgodnie z ich kwalifikacjami, tworzenia nowych etatów do realizacji dodatkowych zadań związanych z walką z wirusem ASF, czy zapewnieniem większego bezpieczeństwa inspektorów podczas pełnienia czynności służbowych" czytamy w piśmie.

Pracownicy inspekcji w ramach protestu odmawiają wystawiania świadectw zdrowia zwierząt. Może to sparaliżować dostawy żywca do zakładów mięsnych oraz doprowadzić do zatrzymania uboju oraz ograniczenia możliwości zaopatrzenia rynku.

"Bez podjęcia zdecydowanych działań w kierunku wzmocnienia kadrowego i finansowego Inspekcji Weterynaryjnej nie zapewnimy odpowiedniej kontroli żywności oraz nie poradzimy sobie z wirusem ASF. Skutki braku konstruktywnego porozumienia administracji z pracownikami inspekcji odczuwalne będą zarówno dla całej branży mięsnej jak i budżetu państwa" czytamy w stanowisku.

Pełną treść pisma skierowanego do ministra rolnictwa przez organizacje branżowe można znaleźć TUTAJ.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA