Pomór małych przeżuwaczy u owiec i kóz w Grecji oraz Rumunii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-07-2024,14:30 Aktualizacja: 30-07-2024,8:54
A A A

Główny lekarz weterynarii informuje, że Grecja zawiadomiła Komisję Europejską o potwierdzeniu w dniu 11 lipca obecności wirusa PPR tj. pomoru małych przeżuwaczy.

Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Pomoru Małych Przeżuwaczy w Grecji potwierdziło obecność wirusa PPR w gospodarstwie zlokalizowanym w Departamencie Miejskim Kalambaka (region Tesalia, jednostka regionalna Trikala).

W gospodarstwie utrzymywano 264 owce i kozy. Było to pierwsze ognisko PPR (wirus peste de petits ruminants) na terytorium Grecji.

Ponadto Rumunia 20 lipca 2024 r. poinformowała Komisję Europejską, że tamtejsze Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Pomoru Małych Przeżuwaczy otwierdziło obecność wirusa PPR w kraju.

asf, ognisko asf u świń, hodowcy świń, wirus asf, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, asf w Wielkopolsce

ASF u świń pod samym Poznaniem

Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 28 ognisko ASF u świń. Jest to zarazem 16 stado zakażone w województwie wielkopolskim. Ognisko ASF 2024/28, wybuchło w pobliżu miejscowości Luboń w województwie wielkopolskim w powiecie poznańskim...

Wirus PPR został wykryty w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Baia, w jednostce regionalnej Tulcea, w którym utrzymywano 51 119 owiec. Było to pierwsze ognisko PPR na terytorium Rumunii.

GIW informuje, że do 26 lipca br. w Rumunii potwierdzono wystąpienie 17 ognisk PPR, a na terytorium Grecji 15 ognisk.

We wszystkich ogniskach choroby niezwłocznie wdrożono wszystkie środki zwalczania PPR przewidziane w przepisach UE - w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2020/687 oraz przepisach krajowych tych państw.

Główny lekarz weterynarii na bieżąco monitoruje sytuację epizootyczną dotyczącą PPR oraz przekazuje istotne informacje do podległych mu organów Inspekcji Weterynaryjnej.

Pomór małych przeżuwaczy to zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba. Przebiega ostro z posocznicą. Są na nią wrażliwe  owce i kozy (gazele, daniele). U świń może ona przebiegać subklinicznie czyli bezobjawowo. Bydło nie jest na nią wrażliwe.

Śmiertelność tej choroby u kóz sięga 50-90%, a u owiec 10%.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2024

Hoduj z głową bydło:

-Włókno fizycznie efektywne jest kluczowe

-Żywienie wspomagające wątrobę

-Przewodnik po dodatkach kiszonkarskich do kukurydzy

PRENUMERATA