Nie ma szczepionki dla norek przeciw SARS-CoV-2

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-03-2021,10:40 Aktualizacja: 05-03-2021,10:58
A A A

Ministerstwo rolnictwa zdementowało doniesienia medialne dotyczące możliwości szczepienia norek przeciwko wirusowi wywołującemu COVID-19. Szczepionka Zoetis SARS-CoV-2 jest na razie eksperymentalnym produktem leczniczym.

Kilka dni temu firma Zoetis, która była częścią koncernu farmaceutycznego Pfizer, a obecnie zajmuje się produkcję leków dla zwierząt, poinformowała resort rolnictwa i Instytut Weterynaryjny w Puławach, że trwają prace nad rozwojem szczepionki przeciwko koronawirusowi dla zwierząt.

koronawirus u norek, ferma w Leźnie, powiat kartuski, Anna Obuchowska

Człowiek zaraził COVID-19 norkę, czy odwrotnie? Sanepid nie ma pewności

Na obecnym etapie nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy na fermie norek w Leźnie (woj. pomorskie) to człowiek zaraził koronawirusem norkę, czy zwierzę zaraziło człowieka - powiedziała Anna Obuchowska, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji...

Dyrektor Rafał Szczytowski wyjaśnił, że firma jest gotowa złożyć wniosek "o dopuszczenie szczepionki nie posiadającej pozwolenia na czas określony do obrotu w Polsce w związku z przypadkami zagrożenia życia zwierząt, jeśli oczywiście taka potrzeba zostanie zidentyfikowana przez ministerstwo".

Jego zdaniem taki wniosek powinien wyjść z ministerstwa, a firma jest gotowa wesprzeć działania rządu w tym zakresie.

Resort zapewnia, że wraz z naukowcami z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach na bieżąco śledzi i analizuje możliwości zastosowania szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 m.in. u norek.

Krzysztof Niemczuk, dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach powiedział, że otrzymał pismo od firmy Zoetis dotyczące szczepionek dla zwierząt i zostało już przeanalizowane.

- Przyjmujemy informację z dużym zainteresowaniem (...) będziemy na prośbę ministra kierowali konkretne pytania do firmy, bowiem korespondencja pozostawia bardzo dużo wątpliwości - powiedział.

hodowla norek, koronawirus u norek, Daniel Chmielewski, szczepienia weterynarzy

Hodowcy norek nie chcą na fermach niezaszczepionych weterynarzy

Hodowcy zwierząt futerkowych sprzeciwiają, by na fermy wchodzili niezaszczepieni weterynarze - mówił w piątek Daniel Chmielewski, szef Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych. Przedstawiciele kilku organizacji...

Szef Instytutu dodał, że z informacji tych wnioskuje, że ta szczepionka nie jest jeszcze zarejestrowana w żadnym państwie na świecie. Podkreślił, że aby ją stosować, trzeba mieć absolutną pewność i dane dotyczące jej skuteczności.

- Chcielibyśmy też dowiedzieć się, gdzie i kiedy została ona zastosowana w badaniach klinicznych i jakie są wyniki tych badań i przede wszystkim czy szczepionka zapobiega zarażaniu się norek i zabezpiecza przez tworzeniem mutacji - wyjaśnił Niemczuk.

Zwrócił uwagę, że firma jasno wskazuje, że norki są niezwykle istotnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Ministerstwo rolnictwa oraz PIWet podzielają tą opinię.

W komunikacie przypomniano, że resort już wcześniej podjął odpowiednie działania poprzez opracowanie i wdrożenie aktów prawnych zgodne z rekomendacjami: Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) czy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), których naczelną zasadą jest weterynaryjna ochrona zdrowia publicznego w myśl zasady One Health (Jedno Zdrowie).

Minister rolnictwa polecił prof. Niemczukowi wyjaśnienie wszystkich możliwych wątpliwości natury epizootycznej oraz administracyjnej. Zweryfikowane zostaną m.in. informacje dotyczące etapów procesu rejestracji preparatu i ewentualnego dopuszczenia do stosowania w innych państwach UE lub w USA.

"Odpowiedzi na te pytania pozwolą na podjęcie analiz na podstawie których zostaną przygotowane bezpieczne rekomendacje w kwestii zapobiegania i zwalczania choroby" - poinformował resort rolnictwa.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA