Nie będzie wyższej kwoty zwrotu akcyzy za paliwo

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-05-2022,14:00 Aktualizacja: 09-05-2022,14:02
A A A

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego w marcu wnioskował do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o podwyższenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

"W opinii polskich rolników i hodowców zwrot akcyzy w wysokości 1 zł do litra paliwa rolniczego w pewnym stopniu niweluje negatywny wpływ obecnie obserwowanego wzrostu kosztów produkcji rolnej, jednak nie przyczyni się w dostatecznym stopniu do uniknięcia zapaści finansowej wielu gospodarstw rodzinnych, które jak wiemy stanowią trzon polskiego rolnictwa" tłumaczył w piśmie z 16 marca do ministra Jacek Zarzecki, Prezes PZHiPBM.

Związek proponował podwyższenie kwoty zwrotu akcyzy za paliwo wykorzystywane do produkcji rolnej do 2,5 zł za litr przy jednoczesnym utrzymaniu wcześniej założonych limitów do powierzchni gruntów i liczby sztuk bydła.

wilki, zwierzęta, pastwisko, bydło mięsne, bydło mleczne, odszkodowania dla rolników, pastuch elektryczny, pastwisko

Wilki coraz groźniejsze. Hodowcy chcą jasnych przepisów

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego już w marcu alarmował o atakach wilków na zwierzęta gospodarskie w różnych regionach kraju. Skarb Państwa przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska wypłaca rolnikom...

Hodowcy proponowali, aby tę zwiększoną kwotę zastosować w 2 kolejnych terminach składania wniosków tj. w naborze od 1 do 31 sierpnia 2022 r. za okres od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. oraz w naborze od 1 do 28 lutego 2023 r., kiedy to rolnicy będą składali wnioski za okres od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. Pismo z 16 marca znajdziesz TUTAJ.

Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało na pismo PZHiPBM.

"Zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2023 r. uzależnione będzie od kwoty wydatków zaplanowanych na ten cel w projekcie ustawy budżetowej na 2023 r" czytamy w piśmie ministerstwa.

Ministerstwo informuje także, że w "Polskim Ładzie" zostało zawarte działanie pn. "Jeszcze większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze"”, w którym założono zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

"Koszty produkcji związane z paliwem rolniczym, ponoszone w polskich gospodarstwach rolnych będą nadal monitorowane i w razie konieczności będą dokonywane kolejne zwiększenia wsparcia finansowego do paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej" odpowiada MRiRW. Pismo ministerstwa znajdziesz TUTAJ.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ceny w skupie tuczników mocno spadły

Tuczniki w pierwszym tygodniu maja wyraźnie potaniały. Na niemieckiej dużej giełdzie ceny spadły o 15 centów, a w Polsce o 60 groszy za kg.   W ostatnich notowaniach niemieckiej dużej giełdy z 4 maja ceny żywca wieprzowego spadły o 15...

- Doceniamy zwiększenie limitu paliwa na 1 ha wprowadzone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ale naszym zdaniem wielu rolników nie wykorzystuje całej tej pomocy w całości. W związku z tym kolejne zwiększenie nie powoduje zmniejszenia obciążenia rosnącymi kosztami paliwa, a to właśnie ta cena niewątpliwie przekłada się na wzrost kosztów produkcji - komentuje Jacek Zarzecki.

Zdaniem Prezesa PZHiPBM hodowcy zdają sobie sprawę, że budżet nie jest z gumy. Zwraca on jednak uwagę na konieczność szukania realnych form pomocy dla rolników.

- Mam nadzieję, że wrócimy do tematu gdy będziemy rozmawiali o projekcie budżetu na rok 2023. Nadszedł chyba także czas, żeby wprowadzić zmiany w zakresie funkcjonowania tego działania i wyłączyć samorządy gminne, a oprzeć się na Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz jej coraz bardziej rozbudowanym systemie teleinformatycznym - mówi Jacek Zarzecki dodając:

- Można również wprowadzić rozwiązania funkcjonujące w innych krajach UE polegające na oddzieleniu dystrybutorów z barwionym paliwem na stacjach benzynowych, które może być wykorzystywane jedynie do produkcji rolniczej.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA