Kuba zakazała importu polskiej wołowiny i wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-02-2019,8:05 Aktualizacja: 26-02-2019,8:12
A A A

Kuba wprowadziła czasowy zakaz sprowadzania wieprzowiny i wołowiny z Polski - poinformował Główny Inspektorat Weterynarii. Ma to związek z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF oraz nielegalnym ubojem bydła.

Jak wyjaśniono, służby weterynaryjne Kuby podjęły taką decyzję na podstawie informacji uzyskanych od właściwych organów Komisji Europejskiej. "Główny Inspektorat Weterynarii niezwłocznie podejmie kroki w celu zniesienia wyżej wymienionych ograniczeń" - zapewniono.

salmonella w wołowinie, miroslav toman, Główny Lekarz Weterynarii, Paweł Niemczuk, jakość żywności

Czesi szczegółowo kontrolują polską wołowinę

Polska wołowina jest od czwartku szczegółowo kontrolowana w Czechach, gdzie zaczęły obowiązywać nadzwyczajne środki wprowadzone po odkryciu bakterii salmonelli w mięsie z naszego kraju. Nie może trafić na rynek bez certyfikatu upoważnionego...

Inspektorat wyjaśnił, że uprawnienia do eksportu na Kubę mają dwa zakłady z Polski - jeden produkujący przetwory z mięsa wieprzowego, drugi z wołowiny.

W ostatnich tygodniach czasowe embargo na polską wołowinę wprowadziły: Arabia Saudyjska, Białoruś i Kazachstan. Inspektorat tłumaczył, że w przypadku Białorusi i Kazachstanu decyzja była spowodowana wystąpieniem BSE w naszym kraju.

Na początku lutego Państwowy Instytut Weterynarii-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził wystąpienie przypadku atypowego BSE u krowy z hodowli w Mirsku w powiecie lwóweckim na Dolnym Śląsku. Zakażona krowa została zabita i zutylizowana.

Główny inspektorat Weterynarii wskazuje, że atypowa forma BSE występuje bardzo rzadko we wszystkich populacjach bydła, dlatego wystąpienie jej nie powinno powodować wprowadzenia restrykcji handlowych.

W sumie od początku pojawienia się ASF w Polsce, czyli od połowy lutego 2014 r., do końca ub. r. stwierdzono ponad 200 ognisk tej choroby u świń, wykryto ponad 3 tys. przypadków wirusa u dzików.

Najwięcej zachorowań świń na ASF miało miejsce w 2018 r. Z powodu wirusa w latach 2014-2018 wybito łącznie ok. 43 tys. świń (z tego 25 tys. w 2018 r.), a odszkodowania dla rolników z tego tytułu wyniosły 14 mln zł. W tym roku wykryto jedno ognisko ASF u świń i ok. 400 przypadków wirusa u dzików.

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Sygnały racic|Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii |Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA