Kontrowersje w sprawie ograniczenia wielkości ferm przemysłowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Jowsa PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-03-2021,9:25 Aktualizacja: 04-03-2021,9:29
A A A

Podpoznańska gmina Kleszczewo zamierza w planie zagospodarowania przestrzennego wprowadzić ograniczenia wielkości ferm przemysłowych. Władze gminy wskazują, że starają się wyważyć racje nowych mieszkańców i rolników.

Kleszczewo miałoby być pierwszym samorządem w kraju, który zamierza wprowadzić takie rozwiązania. W ostatnim czasie przeciw proponowanym zmianom protestowali lokalni rolnicy i przedstawiciele AGROunii.

wieś, zapach, hałas,  mieszkańcy miast, zwierzęta hodowlane, FBZPR, hodowla zwierząt, bydło, drób, trzoda chlewna

Zapach wsi pod ochroną? To dobry pomysł

Minister rolnictwa chce podjąć inicjatywę ustawodawczą dotyczącą określenia i ochrony sensorycznego dziedzictwa wsi. Podobne rozwiązania przyjął niedawno parlament francuski. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych popiera...

Wskazywali, że według proponowanych zmian z ustawowego 210 DJP (duża jednostka przeliczeniowa inwentarza) dopuszczalne będzie jedynie 120 DJP. Zdaniem rolników wpłynie to w znacznym stopniu na ograniczenie rozwoju gospodarstw; małe hodowle nie będą opłacalne.

Mieszkańcy z kolei wskazują na uciążliwości, jakie mogą się wiązać ze zlokalizowaniem dużych ferm w bliskiej odległości od zabudowań mieszkalnych.

List otwarty w sprawie planów Kleszczewa dotyczących ograniczenia działalności dużych ferm przemysłowych na terenie gminy wystosowała Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowym.

W liście przekazanym PAP przez Ilonę Rabizo wskazano, że wobec braku regulacji, które chroniłyby mieszkańców wsi przed fermami przemysłowymi, to właśnie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego są "jedynym skutecznym narzędziem zdolnym powstrzymać ekspansję ferm szkodliwych dla zdrowia i środowiska".

Pomorska Izba Rolnicza, Wiesław Burzyński, konflikty na wsi, produkcja żywności

Wiejskie "dźwięki i zapachy" trzeba chronić ustawą

Pomorska Izba Rolnicza, powołując się na przykład Francji, chciałaby ochrony prawnej "sensorycznego" wymiaru produkcji rolnej na wsiach. Gospodarze zyskaliby oręż w zmaganiach z napływowymi "mieszczuchami". PIR liczy, że kroki w...

List otwarty Koalicji został przesłany do wójta i radnych gminy Kleszczewo.

"Z przerażeniem obserwujemy działalność części organizacji rolniczych, które z jednej strony popierają przemianę rolnictwa w przemysł, a z drugiej dążą do ograniczenia praw mieszkańców wsi. Musimy pamiętać, że coraz mniej osób mieszkających na wsi zatrudnionych jest w rolnictwie, a także coraz mniejsza część dochodu tych osób pochodzi z pracy w gospodarstwach rolnym. Nie można ignorować zmian w strukturze społecznej wsi na rzecz interesów wąskiej grupy osób" – zaznaczono w liście.

"Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że tradycyjne rolnictwo nie jest źródłem problemów, w przeciwieństwie do forsowanej przez wąską grupę hodowców próby dopisania do definicji wsi gospodarstw, czy raczej przedsiębiorstw, liczonych w setkach czy tysiącach, a nawet milionach zwierząt. Tradycyjne gospodarstwa nie są bowiem źródłem nadmiernych hałasów czy odorów. Kilkanaście krów, kilkadziesiąt świń, kilkaset kur, a nawet trochę większe liczby zwierząt nikomu nie przeszkadzają" - dodano.

Podkreślono, że takie gospodarstwa są "tkanką polskiej wsi" i nie prowadzą one do konfliktów społecznych. Dodano, że nagły przyrost wielkich ferm jest obserwowalny od około dekady i "takie obiekty nie mają nic wspólnego z wsią".

W liście wskazano również, że w przeciwieństwie do tradycyjnego rolnictwa, fermy przemysłowe dają "minimalne zatrudnienie i płacą symboliczne podatki".
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA