Hodowcy owiec dostaną psy pasterskie do ochrony stad

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-04-2019,8:50 Aktualizacja: 01-04-2019,8:57
A A A

Hodowcy owiec z Warmii i Mazur dostaną owczarki podhalańskie do ochrony stad przed wilkami. Pierwsze cztery szczenięta mają zostać kupione i przekazane gospodarzom w kwietniu przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Justyna Januszewicz, rzeczniczka olsztyńskiej RDOŚ powiedziała, że będzie to pierwszy zakup psów pasterskich finansowany przez instytucję w ramach umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

wilki, ataki wilków, populacja wilków, owca z czterema rogami, Tomasz Brewka, Bukwałd

Wilki są coraz bardziej zuchwałe. Zagryzły wyjątkowe owce

Wilki zagryzły sześć wyjątkowych owiec należących do Tomasza Brewki z Bukwałdu koło Olsztyna. Jedna z nich miała... cztery rogi. Kilka kolejnych zwierząt zostało okaleczonych. - Nie chodzi o pieniądze. Takiej straty nie zrekompensuje mi zwykłe...

W ciągu najbliższych dwóch lat RDOŚ zamierza kupić i przekazać hodowcom owiec na Warmii i Mazurach 15 owczarków podhalańskich.

Psy tej rasy mają wrodzony instynkt, który nakazuje im bronić pilnowanego stada, dzięki czemu skutecznie strzegą owiec przed atakiem wilków.

RDOŚ chce, żeby pierwsze cztery szczenięta zostały dostarczone do 19 kwietnia. Dostawcy owczarków podhalańskich będą też musieli wspierać hodowców owiec w przygotowaniu psów do roli stróża stada.

Mają wyjaśnić, jak opiekować się psem i go żywić oraz w jaki sposób urządzić mu kojec w owczarni lub na pastwisku. Potem, co najmniej przez rok, będą monitorować m.in. stopień socjalizacji, czyli oswojenia się młodego owczarka z owcami.

Jak zastrzegła olsztyńska RDOŚ, szczenięta w wieku 7-8 tygodni muszą być zdrowe i pochodzić z hodowli zarejestrowanych w Związku Kynologicznym, mieć szczepienia i rodowody.

kozy, owce, hodowla owiec i kóz, Portugalia, Hiszpania

Rolnicy rezygnują z hodowli owiec i kóz

Tradycyjne hodowle owiec odchodzą w przeszłość na Półwyspie Iberyjskim; profesją pasterza para się w tej części Europy coraz mniej osób. Właścicielom stad coraz bardziej doskwierają zmiany klimatyczne i przepisy prawne. Antonio...

Zakup owczarków podhalańskich dla właścicieli stad owiec z Warmii i Mazur będzie możliwy dzięki projektowi realizowanego przez RDOŚ w Olsztynie i NFOŚiGW, który służy minimalizowaniu szkód wyrządzanych przez bobry i wilki w regionie. Na takie działania do 2021 r. przeznaczono ponad 1,7 mln zł.

Aby ograniczyć szkody spowodowane przez wilki, olsztyńska RDOŚ zamawia i przekazuje hodowcom zwierząt gospodarskich m.in. siatkę i słupki do wykonania ogrodzeń oraz zestawy ogrodzeń elektrycznych, a także fladry, czyli sznury z czerwonymi wstążkami do odstraszania drapieżników.

Służby ochrony środowiska szacują, że w lasach woj. warmińsko-mazurskiego żyje ok. 130 wilków. Tylko w ub. roku odszkodowania wypłacone przez Skarb Państwa za szkody wyrządzone przez te drapieżniki w województwie sięgnęły ponad 330 tys. zł.

Hodowcy złożyli 132 wnioski za zagryzione bydło, owce, kozy, daniele, jelenie i muflony. Wilki atakowały zwierzęta gospodarskie głównie we wschodniej części regionu, ale do szkód dochodziło też np. w okolicach Szczytna i Olsztyna.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA