Hodowcy apelują do rządzących o uproszczenie ekoschematów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-06-2022,16:30 Aktualizacja: 14-06-2022,16:34
A A A

Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej zdecyduje o przyszłości polskiego rolnictwa. Hodowcy apelują więc do rządzących o to, aby ekoschematy były dla nich bardziej przyjazne i przede wszystkim, możliwe do realizacji.

Hodowcy zwierząt doskonale zdają sobie sprawę z wyzwań, jakie przed nimi stoją. Nasilają się bowiem oczekiwania konsumentów wobec produktów zwierzęcych aby były one wytwarzane w warunkach podwyższonego dobrostanu zwierząt, a także z poszanowaniem środowiska.

Trwają prace legislacyjne nowej unijnej polityki promocji o budżecie około 200 mln euro rocznie. Według unijnej strategii "od pola do stołu", nowa polityka będzie wspierać promocję mięsa, o ile było ono wytworzone metodami zrównoważonymi oraz niskoemisyjnymi.

End The Slaughter Age, Świat bez rzeźni, #HodowcyRazem, hodowla zwierząt, dobrostan zwierząt, żywność, mięso, zamienniki

Manipulują faktami i dyskryminują produkcję zwierzęcą

Porozumienie #HodowcyRazem wydało stanowisko w sprawie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej End The Slaughter Age czyli Świat bez rzeźni. Stanowisko to, zdaniem porozumienia, manipuluje faktami naukowymi, dyskryminuje produkcję zwierzęcą, niesie...

Kluczowymi filarami zrównoważonej produkcji zwierzęcej są dobrostan zwierząt, redukcja emisji oraz odporność ekonomiczna.

Hodowcy zwierząt uważają, że niezbędne są zmiany w Krajowym Planie Strategicznym, które ułatwią polskim rolnikom dostosowanie się do realiów zmieniającego się świata.

"W związku z powyższym my niżej podpisani przedstawiciele organizacji rolniczych w Polsce zorganizowanych w ramach inicjatywy #HodowcyRazem oraz Polski Związek Niezależnych Producentów Świń wnosimy o to, by w ramach finalizowanych obecnie prac nad Krajowym Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej, zawarte w tym planie tzw. ekoschematy, obejmujące 25% koperty dopłat bezpośrednich, oprzeć na dwóch głównych działaniach" czytamy w piśmie skierowanym przez tę inicjatywę i PZNPŚ do Mateusza Morawieckiego, Jarosława Kaczyńskiego, Henryka Kowalczyka oraz Janusza Wojciechowskiego.

Pierwszym działaniem jest wsparcie dobrostanu zwierząt, dzięki któremu, zdaniem autorów pisma, rozpocznie się odbudowa hodowli zwłaszcza w małych i średnich gospodarstwach rodzinnych.

gnojowica, Gobarto, trzoda chlewna, maciory, tuczniki, nawozy naturalne, nawozy mineralne, nawożenie, azot

Niewykorzystany potencjał gnojowicy

- Rosnące ceny nawozów sztucznych skłaniają rolników do poszukiwania alternatyw. Są nimi ich naturalne odpowiedniki - zauważa Piotr Karnas z Gobarto Hodowca. Część hodowców trzody chlewnej w Polsce ma związane ręce. Przepisy...

W latach 2010-2020 liczba gospodarstw rolnych prowadzących chów bądź hodowlę zwierząt zmniejszyła się z 914 tysięcy do 574 tysięcy. W ciągu 10 lat ponad 340 tysięcy zaprzestało produkcji zwierzęcej, czyli niemal 100 każdego dnia, głównie małych i średnich gospodarstw rodzinnych.

Drugie działanie ma polegać na wspieraniu rolnictwa węglowego, metod rolniczych sprzyjających pochłanianiu dwutlenku węgla i ochronie gleby. W przyszłości pozwolą one włączyć rolników w korzystny dla nich system handlu pozwoleniami na emisję CO2.

Hodowcy wnoszą także o wsparcie uprawy roślin miododajnych przez połączenie z produkcją miodu.

W obrębie 1 km od kwitnącej uprawy takich roślin powinno się znaleźć minimum 7 rodzin pszczelich.

Ponadto, ich zdaniem, w ramach II filara WPR, czyli Rozwoju Obszarów Wiejskich należy przewidzieć fundusze na inwestycje w ekoschematy, czyli w dobrostan zwierząt, rolnictwo węglowe oraz poprawę bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących zwierzęta.

#HodowcyRazem, trzoda chlewna, bydło mleczne, bydło mięsne, drób, minister zdrowia, Waldemar Kraska

Hodowcy pytają o fermy. Czy ministerstwo odpowie?

Inicjatywa #HodowcyRazem przesłała do Waldemara Kraski, Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia pytania w sprawie zarzutów dotyczących funkcjonowania ferm przemysłowych. "Na przeszło 10 stronach wymienił Pan możliwe skutki funkcjonowania...

"Uważamy, że oba te ekoschematy powinny podlegać stopniowaniu, na zasadzie że im więcej dobrostanu i im więcej wkładu w zachowanie węgla w glebie, tym wyższa płatność dla rolnika" czytamy w piśmie.

Ponadto pomoc dla młodego rolnika powinna być ich zdaniem kierowana w sytuacji, gdy jest on nie tylko zarządzającym, ale również  współzarządzającym wielopokoleniowym gospodarstwem rodzinnym.

Hodowcy uważają także, że pomoc w zakresie systemów jakości powinna być kierowana w większym stopniu do gospodarstw, co pozwoli znacznie efektywniej wykorzystać środki na wzmocnienie pozycji rolnika w łańcuchu dostaw zarówno przez małe i średnie gospodarstwa rodzinne jak i przez większe podmioty.

Pismo znajdziesz TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków





 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA