Hodowco zbieraj dowody oraz informuj o odbiorze zwierząt
Hodowcy, którym bezprawnie odebrane zostały zwierzęta, powinni możliwie jak najbardziej szczegółowo dokumentować wizytę organizacji prozwierzęcych. Należy także natychmiast zgłosić ten fakt do organów administracji publicznej.
Jak zachowywać się w trakcie interwencji obrońców zwierząt?
Najistotniejsze z punktu widzenia każdego postępowania są dowody. Jeśli już dojdzie do czasowego odbioru zwierzęcia, a rolnik nie ma żadnych dowodów, dobrze mieć sporządzone notatki lub np. nagranie wykonane dyktafonem w formie krótkiej notatki głosowej.
Hodowco zbieraj dowody
Zebrane dowody hodowcy mogą również wykorzystać do obrony własnych praw w sytuacji postępowania administracyjnego, podobnie jak np. nagrania z monitoringu.
- Po wszczęciu postępowania przez organ gminy w celu zatwierdzenia odbioru zwierząt lub nie, dobrze jest także zgłaszać świadków tego zdarzenia, np. sąsiadów - tłumaczy Marek Jaroch z Kancelarii Adwokackiej Marek Jaroch.
Mimo że sprawa toczy się w postępowaniu administracyjnym, ustawa przewiduje nieco odmienny tryb i czas odwołania. Wynosi on tylko 3 dni od daty odbioru decyzji.
Znęcanie się nad zwierzętami oraz ich odbiór
Organizacje dokonujące czasowego odbioru zwierząt powinny o tym fakcie bezzwłocznie zawiadomić organy administracji publicznej.
Hodowcy muszą działać sami
- Nie do końca wiadomo, czego ta bezzwłoczność dotyczy. Ona jest różnie interpretowana przez przedstawicieli organizacji prozwierzęcych. W praktyce te zgłoszenia są przez nie realizowane nawet po miesiącu od odbioru zwierzęcia, co oznacza, że za ten czas, w którym prowadziły opiekę, będą one chciały za nią zapłaty - tłumaczy Jaroch i dodaje:
- Warto więc od razu samemu informować organ, że doszło do takiej sytuacji.
Cały artykuł znajduje się w najnowszym wydaniu magazynu"Hoduj z Głową Bydło" nr 4/2022 (lipiec-sierpień). ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)