Jak zachowywać się w trakcie interwencji obrońców zwierząt?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-09-2022,16:30 Aktualizacja: 30-09-2022,11:46
A A A

Gospodarstwa, zwłaszcza te nieogrodzone, powinny być oznakowane tabliczkami informującymi obrońców zwierząt, że jest to teren prywatny. Ponadto warto jest weryfikować tzw. inspektorów.

W myśl artykułu 7 §3 ustawy mówiącego o trybie interwencyjnym odbioru zwierząt, przedstawiciel danej organizacji nie ma prawa naruszać czyjejś własności i wchodzić np. na posesję.

Dlatego ważne jest, żeby w przypadku wszystkich gospodarstw, zwłaszcza tych nieogrodzonych, znalazły się informacje o tym, że dana powierzchnia stanowi jego teren prywatny.

Ustawa o ochronie zwierząt, organizacje prozwierzęce, bydło, hodowcy bydła, zwierzęta hodowlane, obrońcy praw zwierząt

Znęcanie się nad zwierzętami oraz ich odbiór

Znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem z zamiarem bezpośrednim. Grozi za nie kara pozbawienia wolności do lat 3 lub od 3 miesięcy do 5 lat. Ich odebranie może nastąpić dopiero w sytuacji, gdy sąd rozpatrując akt oskarżenia, stwierdzi, że...

Hodowco, zachowaj spokój

Jeśli osoby interweniujące wejdą na teren gospodarstwa, warto zachować spokój i pamiętać o kilku podstawowych rzeczach.

Przede wszystkim unikajmy stosowania przemocy słownej i fizycznej, abyśmy nie przekroczyli granic obrony koniecznej. Ewentualne odpieranie ataków ze strony przedstawicieli organizacji musi być odpowiednie pod względem użytej siły, ale też narzędzi.

- Sytuacja, w której przedstawiciele organizacji nie mają ze sobą żadnych narzędzi, użycie wideł czy siekiery będzie rozpatrywane z punktu widzenia prawa nawet jako rażące przekroczenie granic obrony koniecznej - mówi Marek Jaroch z Kancelarii Adwokackiej Marek Jaroch.

Trzeba weryfikować informacje

Często tzw. inspektorzy są ubrani w mundury przypominające strój policji oraz posiadają dokumenty, np. w postaci legitymacji, pism czy różnych upoważnień. W takiej sytuacji należy próbować zweryfikować te informacje.

Ustawa o ochronie zwierząt, organizacje prozwierzęce, bydło, hodowcy bydła, zwierzęta hodowlane, obrońcy praw zwierząt

Hodowcy muszą wiedzieć, jak postępować wobec organizacji prozwierzęcych

Organizacje prozwierzęce w ostatnich latach pojawiają się jak grzyby po deszczu. Są wśród nich takie, które mają dobre intencje. Jednak wiele z nich zrobiło sobie z czasowego odbierania zwierząt rolnikom, ale nie tylko, źródło...

W tym celu dobrze jest, w miarę możliwości, wykonać zdjęcie tego dokumentu, co umożliwi nam jego wykorzystanie w toku postępowania.

Powinien być protokół

Zdarza się, że organizacje mają własnych specjalistów czy lekarzy weterynarii. Dlatego istotne jest to, żeby przedstawiciel policji czy też PIW na podstawie swoich obserwacji sporządził protokół.

Istnieje możliwość wykorzystania go w toku postępowania administracyjnego, w którym mogą się pojawić pewne rozbieżności, jeśli chodzi o stan zdrowia zwierząt czy ich ogólnego dobrostanu.

Obrońcy czasami gromadzą też dokumentację związaną z innym, zupełnie nieistotnym przedmiotem sprawy. Na przykład wykonują zdjęcia budynków gospodarczych, gdy tymczasem z punktu widzenia ustawy o ochronie zwierząt, mowa jest o zwierzętach, a nie o budynkach.

- Proszę pamiętać o tym, że zły stan techniczny budynków nie jest podstawą do tego, żeby odbierać zwierzęta. Ewentualnie może on być określany jako zagrażający zdrowiu - zaznacza Marek Jaroch.

Cały artykuł znajduje się w najnowszym wydaniu magazynu"Hoduj z Głową Bydło" nr 4/2022 (lipiec-sierpień). ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA