"Dobrostan zwierząt" będzie rozszerzony. Teraz owce, a potem...
Prowadzone są prace nad rozszerzeniem tego działania - pisze Grzegorz Puda, minister rolnictwa o objętym Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 "Dobrostanie zwierząt".
Odnosząc się do pytania parlamentarzystów o priorytety działania resortu rolnictwa w zakresie ochrony zwierząt na rok 2021, polityk podkreśla, że poprawa dobrostanu zwierząt gospodarskich jest jednym z ważnych kierunków prac urzędników.
Większy dobrostan to droższe produkty. Co na to konsumenci?
Instrumentem finansowym wspierającym plany jest wprowadzone w ramach PROW 2014-2020 działania "Dobrostan zwierząt", którego celem jest podnoszenie standardów w zakresie warunków utrzymywania zwierząt hodowlanych.
"Zgodnie z jego założeniami, rolnikom udzielane jest wsparcie na realizację wymogów w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad odpowiednie obowiązkowe wymogi wynikające z powszechnie obowiązującego prawa. Cel podkreślany jest w dokumentach Komisji Europejskiej w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu i Strategii ‘od pola do stołu’ na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego środowisku systemu żywnościowego" - informuje Puda.
Jak podkreśla, dokumenty wskazują na pilną potrzebę zwiększenia dobrostanu zwierząt, który wpływa na poprawę ich zwierząt i jakość żywności, zmniejsza zapotrzebowanie na leki i może pomóc w zachowaniu różnorodności biologicznej.
Wsparcie w zakresie realizacji celów Zielonego Ładu, w tym podnoszenia standardów w zakresie dobrostanu zwierząt, mają zapewnić działania i interwencje w ramach przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej.
Szef resortu rolnictwa zapewnia ponadto, że planowane jest kontynuowanie działania "Dobrostan zwierząt" dotyczącego krów i świń oraz objęcie nim owiec (rozporządzenie jest już w fazie konsultacji społecznych).
"Prowadzone są także prace nad rozszerzeniem tego działania na konie, bydło opasowe i drób (kury nioski, brojlery i indyki). Wstępne założenia w tym zakresie znalazły się projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej, który został przedstawiony do konsultacji społecznych. Dalsze prace nad tymi działaniami będą priorytetem prac ministerstwa w 2021 roku" - podsumowuje Grzegorz Puda.
-
Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)