Kolejne ogniska wścieklizny w Polsce
Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu na terytorium RP ognisk wścieklizny nr 19 – 24 w 2024 roku. W 5 nosicielem wirusa były lisy, a w 1 pies.
Ognisko nr 19/2024 stwierdzono u poddanego eutanazji lisa znalezionego w miejscowości Steniatyn, gmina Łaszczów, powiat tomaszowski, województwo lubelskie. Miejsce znalezienia lisa jest oddalone ok. 20 km od granicy z Ukrainą.
Ognisko nr 20/2024 stwierdzono u padłego lisa znalezionego w pasie przygranicznym w Jaksmanicach, gmina Medyka, powiat przemyski, województwo podkarpackie.
Ognisko nr 21/2024 stwierdzono u padłego lisa znalezionego w miejscowości Ratyczów, gmina Łaszczów, powiat tomaszowski, województwo lubelskie. Miejsce znalezienia lisa jest oddalone ok. 20 km od granicy z Ukrainą.
Ograniczenia produkcji mięsa. Czy tak ma wyglądać europejskie rolnictwo?
Ognisko nr 22/2024 stwierdzono u zabitego lisa znalezionego w miejscowości Krasnobród, gmina Krasnobród, powiat zamojski, województwo lubelskie. Miejsce znalezienia lisa jest oddalone ok. 40 km od granicy z Ukrainą.
Ognisko nr 23/2024 stwierdzono u padłego psa w miejscowości Ratyczów, gmina Łaszczów, powiat tomaszowski, województwo lubelskie.
Ognisko nr 24/2024 stwierdzono u padłego lisa znalezionego w miejscowości Kryłów, gmina Mircze, powiat hrubieszowski, województwo lubelskie. Miejsce znalezienia lisa jest oddalone ok. 1 km od granicy z Ukrainą.
Główny lekarz weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.