Kolejne ogniska wścieklizny w Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-11-2024,16:55 Aktualizacja: 24-11-2024,16:58
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu na terytorium RP ognisk wścieklizny nr 19 – 24 w 2024 roku. W 5 nosicielem wirusa były lisy, a w 1 pies.

Ognisko nr 19/2024 stwierdzono u poddanego eutanazji lisa znalezionego w miejscowości Steniatyn, gmina Łaszczów, powiat tomaszowski, województwo lubelskie. Miejsce znalezienia lisa jest oddalone ok. 20 km od granicy z Ukrainą.

Ognisko nr 20/2024 stwierdzono u padłego lisa znalezionego w pasie przygranicznym w Jaksmanicach, gmina Medyka, powiat przemyski, województwo podkarpackie.

Ognisko nr 21/2024 stwierdzono u padłego lisa znalezionego w miejscowości Ratyczów, gmina Łaszczów, powiat tomaszowski, województwo lubelskie. Miejsce znalezienia lisa jest oddalone ok. 20 km od granicy z Ukrainą.

Wspólna perspektywa rolnictwa i żywności w Europie, Zielony Ład, wołowina, bydło mięsne, produkcja mięsa, hodowcy

Ograniczenia produkcji mięsa. Czy tak ma wyglądać europejskie rolnictwo?

Branża hodowlana ostrzega, że Dialog Strategiczny na temat przyszłości rolnictwa, który miał przynieść wspólną wizję systemu, jedynie na nowo rozpala konflikty i podziały. Zeszłoroczne protesty rolników, w dużej mierze...

Ognisko nr 22/2024 stwierdzono u zabitego lisa znalezionego w miejscowości Krasnobród, gmina Krasnobród, powiat zamojski, województwo lubelskie. Miejsce znalezienia lisa jest oddalone ok. 40 km od granicy z Ukrainą.

Ognisko nr 23/2024 stwierdzono u padłego psa w miejscowości Ratyczów, gmina Łaszczów, powiat tomaszowski, województwo lubelskie.

Ognisko nr 24/2024 stwierdzono u padłego lisa znalezionego w miejscowości Kryłów, gmina Mircze, powiat hrubieszowski, województwo lubelskie. Miejsce znalezienia lisa jest oddalone ok. 1 km od granicy z Ukrainą.

Główny lekarz weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA