Aktywiści prozwierzęcy nie wejdą do gospodarstw?
Ministerstwo rolnictwa zapowiada wprowadzenie zakazu wstępu tzw. aktywistów prozwierzęcych na teren gospodarstw rolnych - poinformowała Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Tak ma wynikać z odpowiedzi, jakiej resort udzielił na wystosowany przez Federację pod koniec marca wniosek o nowelizację ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Chodziło konkretnie, by uchylić ust. 3 w art. 7 w celu zakazania wstępu do gospodarstw przedstawicielom organizacji, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
Koronawirus niszczy rynek wołowiny. Potrzebna interwencja
"Wiceminister rolnictwa Jan Białkowski poinformował, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje podjęcie w najbliższym możliwym czasie prac legislacyjnych w wyżej wymienionym zakresie" - czytamy na stronie internetowej FBZPR.
Zacytowany tam Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, podkreślił zdecydowane poparcie takiej inicjatywy legislacyjnej.
- Tak zwane organizacje prozwierzęce w ostatnim czasie wielokrotnie udowadniały, że nadużywają swoich uprawnień i w dowolny sposób interpretują przepisy. Najwyższy czas z tym skończyć tak, aby rolnik mógł czuć się bezpiecznie w swoim gospodarstwie. Od oceny, czy zwierzęta są utrzymywane w dobrostanie, są lekarze weterynarii, a nie młodociani aktywiści, którzy nie mają pojęcia o chowie czy hodowli zwierząt gospodarskich - stwierdził szef PZPBM.
Wiceszef resortu rolnictwa we wspomnianej odpowiedzi przypomniał także ograniczenia w przemieszczaniu się, związane z pandemią koronawirusa. Jak zaznaczył, dotyczą także przedstawicieli prozwierzęcych inicjatyw.
Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych liczy, że w tym zakresie przepisy będą restrykcyjnie przestrzegane.
- Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy w wyniku nieodpowiedzialnej "wizyty" aktywistów do gospodarstwa zostanie zawleczony koronawirus. Kwarantanna rolnika lub nie daj Boże choroba może w znacznym stopniu utrudnić prowadzenie gospodarstwa oraz będzie stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia utrzymywanych w nim zwierząt - podsumowuje Marian Sikora, przewodniczący FBZPR.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)