Zmiana sposobu walki z pasożytami ptaków wykluczy skażenie jaj?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-09-2017,11:30 Aktualizacja: 11-09-2017,13:20
A A A

Najbezpieczniejszym sposobem uniknięcia skażenia jaj szkodliwymi dla zdrowia substancjami jest zmiana sposobu walki z pasożytami ptaków, uwzględniająca odejście od stosowania agresywnej chemii - ocenia dr Ryszard Sebesta, biolog wyspecjalizowany m.in. w akarologii, czyli badaniu roztoczy.

Alternatywną do chemicznej metody walki z ptaszyńcem, czyli krwiopijnym roztoczem będącym pasożytem drobiu, opracowano w Polsce, w laboratoriach działającej w Jaworznie (woj. śląskie) firmy ICB Pharma. Metoda ta jest obecnie stosowana m.in. w Anglii, Francji, Słowenii, Bośni i Hercegowinie i Korei Południowej.

jaja skażone fipronilem, fipronil, skażone jaja, skażony drób, Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii

Przekroczone normy fipronilu w polskich jajach. Trwa kontrola ferm

W trzech próbkach jaj z trzech ferm z Mazowsza i Wielkopolski wykryto przekroczenie norm fipronilu - poinformował Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii, powołując się na informacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego....
W środę główny lekarz weterynarii poinformował, że w trzech próbkach jaj z trzech ferm z Mazowsza i Wielkopolski wykryto przekroczenie norm fipronilu - środka zwalczającego wszy, kleszcze i roztocza, dopuszczonego w UE do użytku w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. Spożycie znacznej ilości tej substancji jest szkodliwe dla zdrowia.

Wcześniej, w lipcu i sierpniu skażone jaja trafiły do wielu europejskich krajów oraz Hongkongu. Środek stosowała belgijska firma na fermie drobiu w Holandii już w czerwcu, kiedy stosowane wcześniej preparaty do walki z ptaszyńcem zawiodły. W efekcie ze sklepów w Europie wycofano miliony jaj lub nie dopuszczono ich do sprzedaży.

Polscy specjaliści ostrzegają, że substancje takie jak fipronil nie są możliwe do zidentyfikowania samodzielnie przez konsumentów oraz podają sposób, w jaki można uniknąć podobnych skażeń w przyszłości.

jaja skażone fipronilem, fipronil, skażone jaja, skażony drób

Skażone fipronilem jaja dotarły już do 40 krajów

Skażone fipronilem jaja wykryto w 40 krajach, w tym w 24 państwach Unii Europejskiej - donosi we wtorek niemiecka agencja DPA, nie podając źródeł informacji. Miliony jaj zostały wycofane z półek europejskich supermarketów,...
- Spośród kilku metod walki z pasożytami ptaków chemiczny sposób uważany jest za najskuteczniejszy. Jednak pasożyty szybko uodparniają się na te środki, co zapewne miało miejsce również w Holandii. W konsekwencji stosuje się coraz wyższe stężenia chemicznych środków lub następuje ich zamiana na inny. Sposobem na zażegnanie podobnych przypadków w przyszłości jest zmiana metody walki z pasożytami ptaków hodowlanych z chemicznej na fizyczną - tłumaczy dr Ryszard Sebesta, który jest konsultantem naukowym ICB Pharma.

Opracowana w laboratoriach w Jaworznie innowacyjna metoda walki z ptaszyńcem, którego próbowano zwalczyć w Holandii niedozwolonym fipronilem, polega na fizycznym unieruchomieniu pasożytów w ich naturalnym środowisku za pomocą trójwymiarowej siatki molekularnej. Taki preparat nie jest wchłaniany do ciała ptaków, a tym samym niebezpieczne środki chemiczne nie pozostają w mięsie czy jajach.

Obserwowane obecnie skażenie jaj fipronilem wynika z kumulacji tego środka w tkankach chronionych zwierząt. Fipronil jest związkiem, który rozpuszcza się w tłuszczach i ulega magazynowaniu w wątrobie. Po przekroczeniu stężenia 5 mikrogramów na kg masy ciała staje się zagrożeniem dla zdrowia ptaków, a także dla konsumentów jaj i mięsa drobiowego - w dużych dawkach może uszkodzić komórki wątroby i tarczycy.

jaja skażone fipronilem, fipronil, skazone jaja, skazony drób, sąd w Zwolle

Zamieszani w skandal z fipronilem pozostaną w areszcie

Dwóch szefów firmy, którą podejrzewa się o nielegalne wykorzystanie pestycydu fipronil do dezynsekcji kurzych ferm w Holandii i Belgii, pozostanie w areszcie na dalsze 30 dni - orzekł sąd w Zwolle na północnym wschodzie...
Do dbania o dobrostan zwierząt i walki z pasożytami takimi jak ptaszyniec obligują regulacje unijne. Walka z nim jest trudna, ponieważ ten niewielki krwiopijny roztocz przy nieograniczonym dostępie do swoich żywicieli szybko rozmnaża się, stając się zagrożeniem dla zdrowia ptaków i pracowników fermy. Sprzyjają mu panujące w hodowlach warunki - stabilna, wysoka temperatura i wilgotność powietrza.

Wykrycie fipronilu i innych środków chemicznych w jajach przez konsumentów jest trudne - przysłowiowy Kowalski może tego dokonać wyłącznie identyfikując jaja po kodzie nadrukowanym na skorupce.

- Musimy polegać tutaj jednak na instytucjach kontrolujących, które wskażą kody skażonych jaj. Nie zawsze jednak te instytucje działają wystarczająco szybko - mówi dr Sebesta.

Wskazuje, że najbezpieczniejszym sposobem uniknięcia takich sytuacji w przyszłości jest po prostu zmiana sposobu walki z pasożytami ptaków, poprzez ograniczenie stosowania chemikaliów. Wskazane byłoby też namówienie producentów jaj i mięsa drobiowego do wykonywania analiz, potwierdzających brak pozostałości substancji aktywnych w ich wyrobach.

Fipronil, drób, mięso drobiowe, jaja

Fipronil w polskich jajach? Badania zlecili przedsiębiorcy z Niemiec i Holandii

Główny lekarz weterynarii informuje, że za pośrednictwem systemu RASFF polskiej stronie przekazano informacje m. in. na temat jaj pochodzących z polskich ferm, w których wykryto obecność fipronilu. Inspekcja weterynaryjna podjęła...
O skażeniu jaj fipronilem w Belgii Komisja Europejska poinformowała na początku sierpnia br. Okazało się, że jaja z fipronilem trafiły także do innych krajów. W Polsce zaś stwierdzono skażenie tą substancją kurczaków sprowadzonych z Niemiec. Roczne straty hodowlane i koszty zwalczania ptaszyńca w skali Europy szacuje się na 130 mln euro.

W środę rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar podał, że inspektorat bada próbki jaj i mięsa drobiowego pod kątem zanieczyszczenia fipronilem w ramach wcześniej zapowiedzianych działań. W sierpniu i wrześniu br. zaplanowano pobranie w sumie 320 próbek mięsa drobiowego i jaj kurzych, miesięcznie po 80 próbek mięsa i 80 próbek jaj.

Dotychczas w laboratoriach Państwowej Inspekcji Sanitarnej zbadano 25 próbek mięsa drobiowego i 85 próbek jaj dostępnych na rynku krajowym. W żadnej ze zbadanych próbek mięsa nie stwierdzono obecności fipronilu. Natomiast w 3 z 85 próbek jaj (1 próbka stanowi minimum 12 sztuk jaj kurzych) stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu. Państwowa Inspekcja Sanitarna nakazała wycofanie wskazanych partii jaj.

Fipronil jest środkiem zwalczającym wszy, kleszcze i roztocza i może być używany w UE w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako substancję "umiarkowanie toksyczną" w przypadku spożycia znacznych ilości.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA