Wywoził obornik, a policja oskarża go o przestępstwo. Ważne wyjaśnienia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2021,18:55 Aktualizacja: 23-04-2021,19:00
A A A

Poważne konsekwencje grożą mężczyźnie, który wywoził obornik z fermy, na której wykryto ognisko ptasiej grypy. Zaalarmowani o sprawie policjanci prowadza postępowanie w sprawie. Czy zakaz dotyczy wszystkich gospodarstw?

Nawóz z kurzej fermy w gminie Radzanów (pow. mławski, woj. mazowieckie) miał być transportowany 21 kwietnia.


gryp ptaków, Powiat żuromiński, powiat mławski, grzebowisko ptaków

Protestują przeciwko grzebowisku ptaków

Na północnym Mazowszu można mówić o katastrofie związanej z grypą ptaków. Z uwagi na wielość ognisk, służba weterynaryjna postanowiła urządzić wielkie grzebowisko dla zagazowanych kur, co wywołało protesty mieszkańców...

- W tzw. strefie zapowietrzonej ustanowionej w związku z ptasią grypą, jeden z mieszkańców, nie stosując się do obowiązujących zakazów, wywoził obornik z terenu fermy drobiu na pobliską łąkę. Za takie działanie, zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3 - poinformowała asp. szt. Anna Pawłowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

Stróże prawa prowadzą postępowanie w tej sprawie.

Warto dodać, że obostrzenie wynika z rozporządzenia wojewody mazowieckiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów żuromińskiego, sierpeckiego, mławskiego i płońskiego. Zgodnie z nim na obszarze zapowietrzonym zakazane są wywożenie i/lub rozrzucanie ściółki lub nawozów naturalnych, chyba że powiatowy lekarz weterynarii wyraził zgodę.

Ale - co trzeba podkreślić - chodzi tu tylko o obornik z ferm kurzych, więc rolnicy z inną produkcją zwierzęcą mogą normalnie nawozić pola.

"Informujemy, że zakaz wywożenia na pola obornika dotyczy pomiotu kurzego, który na czas obowiązywania rozporządzenia wojewody mazowieckiego należy pryzmować i zabezpieczyć na terenie fermy drobiu lub w najbliższym jej otoczeniu. Nawozy naturalne od innych gatunków zwierząt mogą być rozrzucone/rozlane na pola uprawne bez zgody PLW pod warunkiem ich niezwłocznego zagospodarowania poprzez wykonanie orki lub innego równoważnego zabiegu agrotechnicznego" - brzmi komunikat Zbigniewa Zawalicha, powiatowego lekarza weterynarii w Żurominie.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA