Wybuchło ognisko HPAI. Hodowcę zaniepokoiły upadki indyków
Wirus grypy ptaków został wykryty na fermie indyków w województwie mazowieckim w powiecie siedleckim.
Służby weterynaryjne wdrażają stosowne kroki i przewidziane prawem procedury.
"Tak spora odległość między pierwszym i drugim ogniskiem grypy ptaków w naszym kraju w tym sezonie jesienno-zimowym sugeruje, że powinniśmy w najbliższych dniach oczekiwać kolejnych zgłoszeń występowania HPAI na terenie kraju" alarmuje w swoim komunikacie Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
- Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 2. ognisko HPAI w II półroczu 2020 roku
- Łącznie w 2020 r. wybuchły 34 ogniska HPAI
- Ognisko HPAI wybuchło w gospodarstwie utrzymującym 117 108 indyków rzeźnych
- Hodowca zgłosił 1 grudnia zwiększoną śmiertelność wśród zwierząt
- GLW oraz KRD apelują do hodowców o zachowanie zasad bioasekuracji
Ptasia grypa w Polsce i pierwsze ograniczenia eksportowe
Ognisko w dużym stadzie indyków
Główny lekarz weterynarii otrzymał dzisiaj (2 grudnia) dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdzające wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 na fermie drobiu.
Wyniki zostały przesłane z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach
Inspekcja Weterynaryjna tym samym potwierdza 2. ognisko HPAI w drugim półroczu 2020 roku. Jednocześnie jest to 34. ognisko wykryte od 1 stycznia 2020 r.
W pierwszym półroczu 2020 r. wyznaczono 32 ogniska HPAI u drobiu, przy czym ostatnie zostało potwierdzone 31 marca.
Najnowsze ognisko wybuchło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 117 108 indyków rzeźnych. Jest ono położone w miejscowości Nakory w gminie Suchożebry w powiecie siedleckim w województwie mazowieckim.
Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane w związku ze zgłoszeniem przez hodowcę 1 grudnia zwiększonej śmiertelności stada.
Ptasia grypa u indyków w Wielkiej Brytanii
Jakie objawy mogą zaniepokoić hodowców?
Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.
Główny lekarz weterynarii apeluje do wszystkich hodowców drobiu o konieczność zachowania szczególnej ostrożności i przestrzegania zasad bioasekuracji podczas obsługi zwierząt. Mają one minimalizować ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.
Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne u zwierząt, które mogą wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków, powinien natychmiast zgłosić to do lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii.
Główne objawy wskazujące na grypę ptaków to zwiększona śmiertelność, apatia, znaczący spadek pobierania paszy i wody, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. "lanie jaj" (jaja pozbawione skorup) oraz objawy nerwowe takie jak drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł oraz niezborność ruchów.
-
Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych