Wirus zabił setki ptaków. Zbierane są z brzegów zatoki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Wójcik PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-03-2021,15:05 Aktualizacja: 03-03-2021,15:10
A A A

Pół tysiąca martwych ptaków zebrano nad Zatoką Pucką od początku lutego. U padłych zwierząt wykryto wirusa grypy ptaków.

Jak powiedziała Agnieszka Arendt, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku, wirus H5N8 występuje co roku cyklicznie, ale wcześniej nie padło tak dużo ptactwa w ciągu kilku tygodni.


wirus A(H5N8), grypa ptaków, Światowa Organizacja Zdrowia, drób, dzikie ptactwo

WHO: małe ryzyko rozprzestrzenienia się A(H5N8) wśród ludzi

Światowa Organizacja Zdrowia oceniła, że niewielkie jest ryzyko, że wirus ptasiej grypy A(H5N8) będzie przenosił się z człowieka na człowieka. Zarejestrowano pierwsze przypadki przejścia wirusa z zakażonych ptaków na ludzi. Jak przekazała...

- Władze samorządowe organizują oczyszczanie brzegu zatoki i zbieranie padłych ptaków. Kierowane są do utylizacji w uprawnionych podmiotach pod nadzorem Powiatowego lekarza Weterynarii. Ze znalezionych ptaków padłych są pobierane próbki do badań jeżeli stanowią właściwy materiał do badania. Bardzo dużo znalezionych zwłok ptaków to pozostałości często nie nadające się jako materiał do badań laboratoryjnych a znajdowane gatunki to głównie łabędzie - powiedziała.

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, chorobę potwierdzono u ptaków na terenie powiatów puckiego i wejherowskiego oraz w Gdyni, Sopocie i Gdańsku.

Powiatowi Lekarze Weterynarii Pucku, Wejherowie, Gdańsku i Gdyni nawiązali współpracę z Powiatowymi Centrami Zarządzania Kryzysowego w zakresie strategii działań m.in.: bezpiecznego zbierania i zagospodarowania zwłok martwych ptaków przez służby porządkowe samorządów oraz informowania i udostępniania padłych ptaków Inspekcji Weterynaryjnej w celu pobrania materiału do badań laboratoryjnych.

W powiatach wejherowskim i puckim wyznaczono obszary zagrożenia, gdzie wprowadzono nakazy i zakazy rozporządzeniami wydanymi przez Powiatowych Lekarzy Weterynarii.

Obecnie ze względu na uzyskiwanie wyników pozytywnych grypy ptaków w kolejnych lokalizacjach Zatoki Gdańskiej procedowane jest rozporządzenie wojewody pomorskiego wyznaczające obszar zagrożony obejmujący Gdańsk, Gdynie, Sopot oraz część powiatu puckiego w gminach Puck, Kosakowo, Krokowa oraz w miastach Jastarnia, Puck i Władysławowo, oraz w części powiatu wejherowskiego w gminach Luzino, Szemud, Wejherowo oraz w Redzie i Rumi.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA