Wielcy gracze na rynkach odchodzą od jaj z chowu klatkowego
Już ponad 60 firm w Polsce zrezygnowało z tzw. jajek "trójek". W najbliższym czasie podobne działania zainicjują w światowej skali kolejni duzi gracze na rynku spożywczym: Vapiano, Carrefour oraz McCain.
W przypadku sieci restauracji Vapiano pierwsze kroki w kierunku pozyskiwania surowców z alternatywnych do klatkowego metod chowu poczynione zostały już w 2011 roku w lokalach w Niemczech. Wkrótce dołączyły do nich również restauracje w Austrii, Holandii oraz Szwecji.
Duże spadki europejskiego eksportu jaj
Według najnowszych oświadczeń "spółki podjęta została decyzja o wycofaniu "trójek" w skali globalnej i uspójnieniu polityki społecznej odpowiedzialności firmy w tym obszarze" - przekazuje Stowarzyszenia Otwarte Klatki..
Deklaracja dotyczy 200 restauracji w 33 krajach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Australii, Azji Południowo-Wschodniej oraz w niektórych państwach arabskich.
Spółka przyjęła ambitny termin realizacji celu - do końca 2018 roku.
Carrefour wycofał póki co "trójki" ze sklepów na Tajwanie, gdzie zajmuje niekwestionowaną pozycję lidera. Jest to pierwsza sieć sklepów, która wprowadzi taką politykę w Azji, czyli regionie, w którym hodowana jest ponad połowa wszystkich kur niosek na świecie.
Kolejnym potentatem spożywczym, który niedawno postanowił ogłosić politykę w sprawie rodzaju wykorzystywanych jajek, jest producent mrożonek McCain. Liczba oferowanych przez nią produktów zawierających jajka jest niewielka, ale zgodnie z oficjalną deklaracją, do 2025 r. we wszystkich wykorzystywane będą wyłącznie składniki pochodzące z alternatywnych do klatkowego metod chowu.
W Polsce pierwsze kroki w kierunku całkowitego wycofania jaj z chowu klatkowego podjęło już ponad 60 firm: sieci sklepów, hotele, producenci żywności, restauracje, kawiarnie i cateringi.
Decyzje są m.in. efektem rozmów z przedstawicielami organizacji działających na rzecz zwierząt hodowlanych, w tym Stowarzyszenia Otwarte Klatki oraz Fundacji Alberta Schweitzera.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych