Więcej mięsa drobiowego z zerową stawką celną wjedzie do UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-11-2019,13:00 Aktualizacja: 29-11-2019,13:07
A A A

Parlament Europejski podczas głosowania zatwierdził ukraińsko-unijne porozumienie o przyznaniu Ukrainie wyższych bezcłowych kwot na przywóz mięsa drobiowego na rynek UE.

Przyjęty plan zakłada zwiększenie dotychczas obowiązujących kontyngentów z zerową stawka celną dla tego gatunku mięsa sprowadzanego od naszego wschodniego sąsiada o kolejne 50 tys. ton - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

import drobiu przez Chiny, polskie drobiarstwo, amerykańskie drobiarstwo, drób, mięso drobiowe, Chiny

Koniec marzeń o polskiej potędze w Chinach?

Agencja Bloomberg poinformowała, że aż 172 amerykańskie zakłady drobiarskie otrzymały zatwierdzenie od władz chińskich na eksport drobiu. Zatwierdzenie amerykańskich zakładów nastąpiło kilkanaście dni po otwarciu rynku chińskiego na import...

Dodatkowy kontyngent oznacza, że Ukraina dostanie zgodę na taką samą wielkość eksportu, jaką zrealizowała wykorzystując luki prawne w 2018 roku.

Słynny filet z kością (CN 02071370) przyjechał w 2017 roku do UE w ilości 27 tys. ton, a w 2018 roku przekroczył wolumen 50 tys. ton. Takie produkty trafiały do Holandii, na Słowację, do Niemiec, na Węgry, ale także do Polski.

W opinii instytucji unijnych finalizacja porozumienia handlowego oznacza kompromis między rozszerzeniem preferencji handlowych dla Ukrainy wcześniej przyznanych w ramach umowy stowarzyszeniowej, a ochroną unijnych producentów drobiu przed nieograniczonym przywozem piersi kurcząt metodą na tak zwanego "fileta z kością" w celu uniknięcia cła.

Przypomnijmy, że w 2017 roku nasi sąsiedzi znaleźli sposób na obejście unijnych mechanizmów celnych. Sprowadzają do Wspólnoty filety z kurcząt z niewielkim elementem kostnym, który następnie poddany odpowiedniej obróbce w zakładach przetwórczych na terenie państw UE jest sprzedawany jako klasyczna pierś drobiowa, czyli najcenniejszy asortyment handlowy w UE.

branża drobiarska, eksport drobiu do chin, handel mięsem, wywóz kaczek i gęsi

Wielki rynek robi się ciasny dla producentów drobiu

Zdaniem ekspertów amerykański dostęp do chińskiego rynku drobiu nie jest niczym szczególnym. Od półtora roku kolejne kraje uzyskują bowiem pozwolenia na eksport do Państwa Środka. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz...

Różnica w praktyce jest nieznaczna, ale pozwala korzystać z zerowej stawki celnej, którą są objęte tak zwane pozostałe elementy kurcząt z kośćmi. Według nowych zasad, poza przyznanymi bezcłowymi kontyngentami Ukraińcy będą musieli zapłacić cło w wysokości 100,8 euro za 100 kilogramów.

W 2019 roku bardzo mocno wzrósł przywóz z tego kraju do Unii Europejskiej mięsa kurcząt rzeźnych, które objęte jest zerową stawką celną.

"Filet z kością" trafia także do Polski, która jest największym europejskim odbiorcą ukraińskiego przywozu mięsa znakowanego kodem 2071370. Miesięczne dostawy  oscylują w granicach 2,2 tys. - 3,6 tys. ton. Od początku roku do końca lipca do Polski wjechało ze wschodu ponad 20 tys. ton "fileta z kością" (+70 proc. rok do roku).

Biorąc pod uwagę mięso drobiowe ogółem Ukraina jest trzecim, po Brazylii oraz Tajlandii, zewnętrznym eksporterem mięsa do Wspólnoty, mając 16 proc. udział w sprzedaży - podają eksperci KIPDiP.   
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA