Stado indyków ocalone. Weterynaria zmieniła zdanie o wybiciu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-05-2021,14:15 Aktualizacja: 31-05-2021,14:17
A A A

O tym, że zawsze warto powalczyć o swoje, świadczyć może historia z województwa warmińsko-mazurskiego. Hodowcy udało się przekonać Inspekcję Weterynaryjną, by nie wybijać zdrowego stada indyków.

Stowarzyszenie Rolników Indywidualnych Warmii i Mazur na swoim facebookowym profilu umieściło film z fermy drobiu. Przekonywało, że zwłaszcza osoby z branży zwrócą uwagę, jak zdrowo rozwijają się tamtejsze indyki.

grypa ptaków, drobiarstwo, sejmowa komisja rolnictwa, dorota niedziela

Grypa ptaków doprowadziła do dramatów. Rodziny tracą miliony

"Dramatyczna sytuacja", "to są ludzkie dramaty", "kiedy zostanie zakończony proces weryfikacji odszkodowań?" -  mówili i dociekali posłowie w sprawie rozprzestrzeniania się tzw. ptasiej grypy. - Temat jest...

"Jednak decyzją lekarza powiatowego muszą zostać zutylizowane, ponieważ blisko 14 dni temu od fermy, w której one się znajdują, było ognisko wirusa grypy ptasiej. Resztę zostawiamy w waszej ocenie" - brzmiał opis nagrania. Później organizacja podała dobre wieści dotyczące sprawy utylizacji zdrowego stada.

"Podczas wielogodzinnego stresu udało się przekonać powiatowego lekarza o słuszności wykonania badań pod kątem obecności wirusa grypy ptasiej w stadzie i podjęcie decyzji na podstawie wyniku" - wskazało Stowarzyszenie.
Pobrane do badania próbki dały wynik ujemny. Decyzja inspektorów została zmieniona.

"Gospodarstwo zostaje objęte specjalnym urzędowym nadzorem, na podstawie którego utylizacji się nie wykonuje!" - podało rolnicze zrzeszenie z Warmii i Mazur.

I zaapelowało: "Pamiętajcie! Hodowca i lekarz prowadzący, zna stado najlepiej! Determinacja i głęboka wiara w swoją słuszność hodowców, w połączeniu z rzeszą ludzi z branży może zdziałać wiele! Jesteśmy zdruzgotani, że takie sytuacje - bezzasadnych utylizacji zdrowego drobiu - mogły mieć niestety miejsce w wielu zakątkach naszego kraju. Dlatego ny hodowcy, z każdej branży, budujmy ze sobą taki przysłowiowy łańcuch życia. Pomagajmy sobie wzajemnie".
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA