Rośnie liczba ognisk ptasiej grypy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
13-03-2021,14:25 Aktualizacja: 13-03-2021,9:22
A A A
W Polsce w lutym odnotowano wzrost liczby przypadków ptasiej grypy. Jednocześnie zwiększyła się liczba ognisk u drobiu hodowlanego. 
 
Ptasia grypa w styczniu bieżącego roku została potwierdzona trzykrotnie u dzikiego ptactwa. Natomiast w lutym wystąpiły już 24. przypadki choroby.
 
Większa liczba przypadków u dzikiego ptactwa niestety przełożyła się na zwiększenie liczby ognisk grypy ptaków w gospodarstwach – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.
 
Od 1 do 10 marca chorobę potwierdzono aż w 9 gospodarstwach w 8 województwach, w tym 2 ogniska w woj. wielkopolskim.
 
ptasia grypa, ognisko choroby, wirus HPAI, choroba potwierdzona w Polsce, woj. wielkopolskie, ferma drobiu i indyków

Zagazowano drób zakażony ptasią grypą

Indyki i kury z fermy w Borowie w woj. wielkopolskim zostały zagazowane. W tamtym regionie znajduje się dużo ferm drobiu, co budzi niepokój rolników.    Z powodu ptasiej grypy w Bronowie w woj. wielkopolskim zagazowano 141...
Ognisko ptasiej grypy potwierdzono 3 marca w miejscowości Gledzianów w gminie Witonia w woj. łódzkim. Wirus wdarł się do gospodarstwa utrzymującego 16 tys. kaczek rzeźnych.
 
Tego samego dnia potwierdzono ognisko choroby w miejscowości Nowa Sól w woj. lubuskim w gospodarstwie utrzymującym 97,6 tys. kur niosek.
 
W dniu 5 marca w  miejscowości Równe w woj. opolskim poinformowano o ptasiej grypie w gospodarstwie utrzymującym 79 sztuk drobiu różnych gatunków oraz w miejscowości Szkurłaty w woj. wielkopolskim w gospodarstwie utrzymującym 3,9 tys. kaczek rzeźnych.
 
Kolejnego dnia wirus został potwierdzony w miejscowości Ozorowice w woj. dolnośląskim w gospodarstwie utrzymującym 19 tys. gęsi reprodukcyjnych, a także w miejscowości Rejczuchy w woj. warmińsko-mazurskim w gospodarstwie, gdzie przebywało niemal 21 tys. indyków rzeźnych, a także w miejscowości Głusino w woj. pomorskim w gospodarstwie utrzymującym 44 kury.
 
7 marca HPAI potwierdzono w miejscowości Ostrów w woj. podkarpackim w gospodarstwie utrzymującym 5,1 tys. indyków rzeźnych, a 9 marca w miejscowości Borów w woj. wielkopolskim w gospodarstwie, gdzie przebywało około 26 tys. indyków oraz 115 tys. sztuk brojlerów.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA