Rolnicy kupią tysiące piskląt kaczek i gęsi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-05-2020,15:00 Aktualizacja: 14-05-2020,14:14
A A A

Do rolników na Podkarpaciu trafi kilkanaście tysięcy jednodniowych piskląt kaczek i gęsi z zakładu doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej (Kujawsko-pomorskie). Ich dystrybucją zajmuje się Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale k. Rzeszowa.

- Na początku maja sprowadziliśmy 3,5 tys. piskląt. Duże zainteresowanie sprawiło, że w najbliższych dniach do rolników w regionie dostarczymy jeszcze 15 tys. jednodniówek - powiedział PAP w czwartek dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (PODR) Robert Pieszczoch.

drób, mięso, wieprzowina

Ardanowski apeluje do KE o pomoc dla sektora drobiu i wieprzowiny

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował w środę do Komisji Europejskiej o finansowe wsparcie dla sektora drobiu i wieprzowiny. Opowiedział też za uruchomieniem rezerwy kryzysowej UE - poinformował resort rolnictwa. W środę podczas...
Przyznał, że jest "pozytywnie zaskoczony popularnością przedsięwzięcia". - Chcieliśmy w okresie pandemii pomóc rolnikom w zakupie piskląt. Ośrodek miał to ułatwić i zajął się m.in. dystrybucją - mówił Pieszczoch.

Podkreślił, że pisklęta pochodzą z zakładu doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Kałudze Wielkiej - najlepszego ośrodka hodowlanego w Polsce. Jak mówił, do hodowców trafiły zdrowe pisklęta m.in. ze stad zachowawczych.

- Wyróżniają się one przede wszystkim: odpornością na choroby, wysoką jakością jaj, zdolnością adaptacyjną do trudnych warunków środowiskowych, zdolnością wykorzystania pasz gospodarskich oraz dobrym umięśnieniem przy niewielkim otłuszczeniu. Dodatkowo, z uwagi na drobnowłóknistość mięsa, dużą zawartość w nim kwasów tłuszczowych nienasyconych, a małą zawartość cholesterolu i trójglicerydów, tuszki tych ptaków spełniają wymogi stawiane żywności ekologicznej - dodał Pieszczoch.

Rolnicy z południowo-wschodniej Polski preferują najczęściej pisklęta gęsi podkarpackiej, a jeśli chodzi o kaczki, to wybierają dworki i pekinki.



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA