Ptasia grypa w Wielkopolsce. Kolejne trzy ogniska

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
16-12-2020,9:20 Aktualizacja: 16-12-2020,9:18
A A A
Służby weterynaryjne potwierdziły wystąpienie trzech nowych ognisk ptasiej grypy (HPAI). Wirus zaatakował gospodarstwa, w których utrzymywano niemal 245 tys. kur niosek oraz indyków rzeźnych. 
 
Wirus ptasiej grypy został potwierdzony na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 14 grudnia 2020 r. otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Chorobę potwierdzono w trzech fermach drobiu w woj. wielkopolskim. 
 
Ognisko HPAI nr 40 w 2020 r. i ósme w II półroczu wystąpiło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 636 indyków rzeźnych. Jest ono położone w miejscowości Reklinek w gminie Siedlec w powiecie wolsztyńskim w woj. wielkopolskim. 
 
cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, spadek cen,

Żywiec i mięso drobiowe wyraźnie tańsze niż przed rokiem

Ceny skupu kurcząt brojlerów, indyków, gęsi i kaczek w pierwszym tygodniu grudnia były niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Podobne trendy odnotowały ceny mięsa drobiowego.   Biuro Analiz i Strategii Krajowego...
Znajduje się ono w obszarze  zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wykryciem 37 ogniska ptasiej grypy (piąte w II półroczu).
 
Ognisko nr 41 w 2020 r. i dziewiąte w II półroczu zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 199 106 kur niosek w wieku 12-14 tygodni. Ferma znajduje się w miejscowości Wielichowo-Wieś w gminie Wielichowo w powiecie grodziskim w woj. wielkopolskim. Jest to obszar zagrożony wyznaczony w związku z wykryciem 36 ogniska HPAI  (czwarte w II półroczu).
 
Ognisko nr 42 w 2020 r. i dziesiąte w II półroczu zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 32 965 indyków rzeźnych w wieku 9 tygodni. Ferma jest położona w obszarze zapowietrzonym, w miejscowości Tarnowa w gminie Rakoniewice w powiecie grodziskim w woj. wielkopolskim. Jest to ognisko kontaktowe do ogniska nr 36/2020 (czwarte w II półroczu).
 
W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę wdrożono wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia choroby, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.
 



 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA