Ptasia grypa daje się we znaki producentom drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-12-2015,10:50 Aktualizacja: 14-12-2015,12:11
A A A

Agra Europe podaje, że potwierdzenie kolejnych ognisk ptasiej grypy we Francji i innych krajach Wspólnoty postawiło na nogi służby weterynaryjne. Komisja Europejska przedłużyła o kolejny rok obowiązywanie środków ochronnych.  

Decyzja 2005/734/WE ustanawia np. "środki bezpieczeństwa biologicznego w celu zmniejszenia ryzyka przeniesienia wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N1 z ptaków żyjących na wolności na drób" - informują analitycy BGŻ BNP Paribas. Przewidziano również uruchomienie systemu wczesnego wykrywania na obszarach szczególnego ryzyka wystąpienia wirusa.

eksport drobiu, import drobiu, mięso z kurcząt, mięso indycze

Spada eksport unijnego drobiu. Ptasia grypa "robi swoje"

Bruksela podała, że w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku Unia Europejska wyeksportowała do krajów trzecich ponad 1 mln ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu. To o 1,6 proc. mniej niż w tym samym czasie przed...

Eksperci przypominają, że pod koniec listopada odkryto nowe ogniska ptasiej grypy podtypu H5N1 na fermie drobiu w południowo-zachodniej Francji. Wirus pojawił się w tym państwie pierwszy raz od raz od 8 lat i spowodował spore utrudnienia w handlu z krajami trzecimi.

Chiny, Korea Południowa, Tajlandia, Egipt, Maroko, Algieria, Tunezja oraz Japonia od razu wprowadziły zakaz importu drobiu i mięsa drobiowego z Francji, natomiast Hongkong wstrzymał dostawy z regionu, gdzie wykryto ognisko zachorowań.  Władze resortu rolnictwa w Paryżu nie ukrywają, że spodziewają się dalszych ograniczeń w sprzedaży drobiu. Dotyczy to szczególnie rynków Algierii, Egiptu, Maroka oraz Tunezji.

Agra Europe podaje, że od końca 2014 r. ogniska ptasiej grypy typu H5 (również z podtypem H5N1) pojawiły się na terenie ośmiu krajów Wspólnoty oraz w Ameryce Południowej, Azji i Afryce.

Eksperci z Brukseli uważają, że choroba rozprzestrzenia się przede wszystkim z powodu bezpośredniego, bądź pośredniego kontaktu dzikich ptaków ze stadami drobiu. Na szczęście szczyt migracji ptaków już minął i ryzyko zachorowań jest znacznie mniejsze.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA