Produkcja i handel drobiem pójdą w górę. A ceny?
Ceny drobiu w Polsce w 2018 r. były przeciętnie o 3,4 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z danych resortu rolnictwa. Zachęciło to producentów do zwiększenia inwestycji, co może przełożyć się na zwiększoną podaż żywca w br.
Zdaniem analityków Banku BGŻ BNP Paribas to z kolei - przy prognozowanej konsumpcji krajowej na podobnym poziomie co w 2018 r. - może wpłynąć na utrzymanie się niższych stawek.
Resort rolnictwa oczekuje rozszerzenia eksportu drobiu do Chin
Bardzo duży wpływ na rynek mięsa drobiowego będzie miał wzrost globalnej produkcji i eksportu. Według Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa światowy handel tym gatunkiem mięsa ma w bieżącym roku wzrosnąć o 4,2 proc.
Większa wymiana towarów ma być spowodowana przede wszystkim zwiększonym importem do Japonii (3,1 proc.), Meksyku (1,8 proc.), Unii Europejskiej (4,6 proc.) oraz Arabii Saudyjskiej (17,4 proc.).
Więcej mięsa mają sprzedać m.in. Brazylia (2,4 proc.), Unia Europejska (5,3 proc.) i Tajlandia (5,9 proc.). Zdaniem ekspertów szczególnie warto jednak obserwować Ukrainę bowiem wysyłki z tego kraju mają zwiększyć się o 16,6 proc.
Według prognozy USDA globalna produkcja drobiu ma w 2019 r. wzrosnąć o 2,3 proc., głównie dzięki wyższej wytwórczości w Stanach Zjednoczonych (1,9 proc.), Brazylii (1,8 proc.), Unii Europejskiej (1,3 proc.) i Chinach (2,5 proc.). Wzrost światowej produkcji i handlu może znacznie zwiększyć konkurencję dla polskiego drobiu.
-
Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych