Problem ze skorupami jaj

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: INTERMAG, (bea) | redakcja@agropolska.pl
08-07-2015,14:00 Aktualizacja: 08-07-2015,14:14
A A A

Hodowcy niosek bardzo często spotykają się z przypadkami cienkich skorup jaj w czasie chowu. Ta przypadłość bezpośrednio wpływa na liczbę „stłuczek” jaj w czasie transportu.

Zaburzenie to wynika najczęściej z obniżonego poziomu wchłaniania wapnia z paszy lub/oraz mniejszej zawartości tego makroelementu w dawce pokarmowej. Wystąpieniu zjawiska sprzyjają także nieprawidłowości w gospodarce witaminowej – szczególnie niedobór witaminy D3.

Rozwiązaniem, najczęściej stosowanym w takim wypadku, jest podawanie nioskom dodatkowej ilości wapnia oraz witaminy D3. Jednak, jak pokazują badania, taka suplementacja nie rozwiązuje problemu cienkich skorup jaj, a zapobieganie zaburzeniu w ten sposób nie przynosi rezultatu, gdyż właściwe wchłanianie wapnia jest uzależnione od prawidłowo funkcjonującej gospodarki wapniowo-fosforowej. Organizm ptaków nie potrzebuje wysokich dawek tych pierwiastków, a jedynie dostarczanie ich w odpowiedniej proporcji − 2:1 (Ca:P).

jaja spożywcze, klasa M, klasa L

Jaja w Unii Europejskiej coraz tańsze. U nas ceny powyżej średniej

W maju 100 kilogramów jaj spożywczych klasy L i M kosztowało średnio w Unii Europejskiej 116,6 euro. Przez miesiąc stawki spadły aż o 6,2 proc, a przez rok o 3,4 proc.   FAMMU/FAPA - powołując się na najnowsze dane Komisji Europejskiej...

Propozycja firmy INTERMAG to preparat SUPLEXAN® D3 CALC, który dzięki odpowiednio zbilansowanej dawce wapnia i fosforu (2:1), stanowi o prawidłowym uzupełnianiu niedoborów tych makroelementów. Warunkuje przy tym optymalny rozwój kośćca oraz właściwą mineralizację skorup jaj u niosek. Wysoka dawka dobrze przyswajalnej witaminy D3 reguluje gospodarkę fosforowo-wapniową, zapobiegając krzywicy, dyschondroplazji, perozie oraz występowaniu zdeformowanych skorup jaj, jak podaje producent.

Preparat SUPLEXAN® D3 CALC zawiera dodatkowo ważny dla organizmu pierwiastek śladowy – mangan, odpowiadający za synergistyczne zapobieganie zaburzeniom wzrostu u szybko rosnącego drobiu. Zawarty w pestkach dyni magnez oraz witamina A mają pozytywny wpływ na wzrost kości i mięśni, przeciwdziałając ich przykurczom i drżeniom. Z kolei wysoki poziom kwasu ortofosforowego zakwasza przewód pokarmowy, pobudza perystaltykę jelit, zwiększa biodostępność witamin i soli mineralnych oraz zapobiega tworzeniu się biofilmu na linii pojenia. Płynna forma produktu umożliwia szybkie i łatwe technologicznie włączenie preparatu do żywienia niezależnie od wieku zwierząt.

Korzyści ze stosowania SUPLEXAN® D3 CALC

  • zwiększenie wytrzymałości skorup jaj na uszkodzenia mechaniczne;
  • poprawa jakości skorup jaj;
  • lepsza mineralizacja kości;
  • przedłużenie produkcyjności niosek;
  • uzupełnienie niedoborów witaminy D3 i manganu;
  • łagodzenie przykurczów mięśni i bólów stawowych;
  • przywrócenie prawidłowego stosunku wapnia i fosforu (odpowiednio 7,2% i 3,6%).
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA