Polska umacnia pozycję w eksporcie mięsa drobiowego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2016,9:20 Aktualizacja: 26-03-2016,9:43
A A A

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za resortem rolnictwa) w pierwszych jedenastu miesiącach 2015 roku Polska wyeksportowała 754 tys. ton nieprzetworzonego mięsa i podrobów drobiowych. To o ponad 15 proc. więcej niż rok wcześniej.  

Analitycy BGŻ BNP Paribas informują, że wartość sprzedaży wzrosła o 17 proc. do 1,467 mld euro. Największym odbiorcą naszego mięsa drobiowego pozostały Niemcy z wolumenem wynoszącym blisko 127 tys. ton. Sprzedaż do tego kraju poszła w górę o ponad 11 proc. r/r, co jednak oznacza, że udział zachodnich sąsiadów w polskim eksporcie nieznacznie zmniejszył się.

Zdecydowanie wyższą dynamiką wzrostu charakteryzowały się wysyłki do Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. To pierwsze państwo stało się drugim odbiorcą towarów z wolumenem 66 tys. ton (+20 proc.) i wyprzedziło Czechy.  

kurczęta brojlerów, rynek mięsa, sektor drobiu, tuszki patroszone z szyjami 65 proc.

Brojlery kurcząt nieznacznie potaniały

Sto kilogramów brojlerów kurcząt (tuszki patroszone z szyjami 65 proc.) kosztowało średnio w styczniu na rynku UE 179,08 euro. To o 0,4 proc. mniej niż w grudniu 2015 r. i 3,5 proc. poniżej stawek sprzed roku. W minionym miesiącu...

Wzrostowi wywozu sprzyja większa produkcja drobiu w Polsce. Według danych Eurostatu liczba ubojów w kraju w pierwszych 11 miesiącach 2015 r. wyniosła 848 mln szt. i była o 9 proc. wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem i o 29 proc. powyżej stanu sprzed dwóch lat.  

Mimo obserwowanego zwiększania eksportu i konsumpcji krajowej, ceny żywca drobiowego na rynku wewnętrznym spadają. Według danych ministerstwa rolnictwa ceny skupu brojlery kurcząt w styczniu wynosiły przeciętnie 3,20 zł/kg. To co prawda o 1 proc. więcej niż w grudniu, ale o 6,3 proc. mniej niż przed rokiem.

Pozycja Polski w eksporcie mięsa drobiowego na rynek Unii Europejskiej umacnia się. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2015 r. nasz udział w handlu pomiędzy krajami UE wyniósł 18,2 proc. (+2,4 p.p. r/r). Liderem pozostała Holandia (24 proc., -3,2 p.p. r/r).

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA