Polska europejskim liderem w dostawach drobiu do RPA

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-10-2019,9:25 Aktualizacja: 30-10-2019,9:31
A A A

Polska stała się największym europejskim eksporterem drobiu do Republiki Południowej Afryki. O naszym sukcesie zadecydowało ostatnich kilka miesięcy.

Wcześniej także wysyłaliśmy duże ilości produktów do tego odległego kraju, ale znacznie ustępowaliśmy innym unijnym graczom. - Po pierwszym półroczu tego roku nasz kraj jest największym europejskim eksporterem na rynek RPA zarówno pod względem wartości, jak i masy wywożonego drobiu - mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Wylęgi piskląt brojlerów kurzych, drób, brojlery, produkcja kurcząt rzeźnych

Rekordowa wielkość wylęgów piskląt brojlerów kurzych

Produkcja kurcząt rzeźnych pobiła kolejny rekord wszech czasów. W sierpniu tego roku wylęgi piskląt brojlerów kurzych wyniosły ponad 118 milionów sztuk. Krajowy sektor wylęgowy w tym roku już po raz drugi pobił najwyższą...

- Wyprzedzamy Irlandczyków, Duńczyków oraz Hiszpanów. I tak naprawdę na tej czwórce kończy się europejski handel z Republiką Południowej Afryki - dodaje ekspertka. Precyzuje, że Polska ma około 40 proc. udział w wysyłkach, Irlandia około 25 proc. Dania 22 proc., a Hiszpania 12 proc.

Najlepszym rokiem dla eksportu drobiu z UE do RPA był 2016, kiedy trafiło tam 272,4 tys. ton o wartości o wartości niemal 219 milionów euro. Wbrew temu, co się sądzi powszechnie import w tym kierunku nie "umarł" zupełnie na cały 2017 i część 2018 roku. Grypa ptaków znacząco ograniczyła, ale nie całkowicie zamknęła wymianę handlową.

W 2017 roku do RPA popłynęło z Europy 76,8 tys. ton, a w 2018 - 81,1 tys. ton. Wirus zmienił jednak całkowicie układ sił. O ile bowiem w 2016 roku prym w eksporcie wiedli Holendrzy, Brytyjczycy, Hiszpanie oraz Belgowie, o tyle, w odbudowującym się wywozie w 2018 roku, najlepsi byli Irlandczycy, Duńczycy, Polacy oraz Hiszpanie. W 2019 roku dominuje Polska.

- Eksport do Republiki Południowej Afryki wydaje się być interesującym kierunkiem, który może pomóc "zdjąć" nadwyżki drobiu z europejskiego rynku - uważa  Gawrońska. Dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz informuje, że miesięczne wysyłki z Europy do tego kraju oscylują wokół 10-11 tys. ton - 3-5 tysięcy ton pochodzi z Polski.

Po sierpniu rynek RPA był siódmym co do wielkości rynkiem eksportowym dla naszego przemysłu drobiarskiego (biorąc pod uwagę wolumen handlu).
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA