Ograniczenie stosowania antybiotyków w chowie drobiu to priorytet
17 czerwca w Jachrance koło Warszawy odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Techniczna PROHEALTH "Teoria i praktyka koncepcji jedno zdrowie w zrównoważonej produkcji drobiarskiej", której organizatorem była Katedra Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.
Podczas spotkana poruszono szereg ważnych zagadnień związanych z antybiotykoterapią.
- Zrównoważona produkcja drobiarska, w tym między innymi dążenie do ograniczonego stosowania antybiotyków w chowie drobiu to istotna kwestia - mówił Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej, która była patronem branżowym konferencji.
Polski drób nie zawiera antybiotyków i jest bezpieczny
Podczas spotkania w Jachrance omówione zostały zagadnienia w zakresie teorii oraz praktyki stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych oraz praktyczne metody ograniczania stosowania antybiotyków w produkcji drobiarskiej.
Jak poinformował dr Jacek Boruta, dyrektor Biura Pasz, Farmacji i Utylizacji w Głównym Inspektoracie Weterynarii, badaniom urzędowym podlegają zarówno pasze, jak i woda stosowana do pojenia drobiu oraz mięso drobiowe.
Jednak, jak podkreślono, skala nieprawidłowości w stosowaniu środków przeciwdrobnoustrojowych w drobiarstwie w świetle wyników kontroli urzędowych jest niewielka i, co istotne, odsetek ten regularnie spada.
Stop faszerowania zwierząt antybiotykami
Ważnym elementem spotkania była debata Okrągłego Stołu, w efekcie której omówiono m.in. zawiązanie unii różnych środowisk związanych z branżą drobiarską, która pod przewodnictwem SGGW, stanie się platformą edukacyjną dla producentów drobiu i lekarzy weterynarii awiopatologów promującą zasady inicjatywy "Jedno zdrowie - Tak mało, jak to jest możliwe, ale tak często, jak to jest konieczne!", której celem jest wypracowanie racjonalnego podejścia w zakresie antybiotykoterapii drobiu i osiągnięcie możliwie niskiego poziomu zużycia antybiotyków na kg masy ciała zwierzęcia.
Wspólna inicjatywa jest szczególnie istotna w kontekście konieczności ustanowienia do połowy 2017 r. we wszystkich państwach Unii Europejskiej planów działań przeciwko oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe w ramach koncepcji "Jedno Zdrowie".