Niezwykła transakcja na drobiarskim rynku
Brazylijski gigant mięsny JBS, sprzedał... samemu sobie kupione dwa lata temu przedsiębiorstwo Moy Park, które jest jednym z głównych graczy na rynku mięsa drobiowego w Europie.
Stroną kupującą Moy Park jest Pilgrim’s Pride. Amerykańska firma jest jednak od 2009 roku w 75 procentach własnością JBS. Irlandzki Moy Park należał do nich dopiero od dwóch lat, kiedy Brazylijczycy kupili zakłady za około półtora miliarda dolarów.
Polska liderem na rynku drobiu. Wygrywamy ceną i jakością mięsa
Teraz, cena sprzedaży wyniosła tylko około miliarda dolarów. Niezależne wyceny określają wartość Moy Park na około miliard trzysta milionów dolarów.
- Finał sprawy sprzedaży Moy Park jest niemałym zaskoczeniem dla rynku - komentuje Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej izby Producentów Drobiu i Pasz. Według eksperta sektor był przekonany, że Moy Park trafi w ręce kapitału chińskiego, reprezentowanego przez WH Group.
- Ze względu na wielkość i znaczenie Moy Park w Europie wielu obserwatorów spodziewało się istotnego przemeblowania na mapie drobiowej Starego Kontynentu w wypadku pojawienia się w tym przedsiębiorstwie kapitału azjatyckiego. Tymczasem wygląda na to, że zmian nie będzie - dodaje dyrektor KIPDiP.
Irlandzki Moy Park odpowiada za około 25 procent podaży kurcząt rzeźnych będących przedmiotem sprzedaży w Europie Zachodniej. Firma zatrudnia 12 tysięcy osób. JBS po skandalu z łapówkami dla inspektorów sanitarnych koncentruje się na przemyśle drobiarskim w obu Amerykach oraz zmniejsza zadłużenie.
- Książki warte polecenia: Hodowla i chów gęsi |Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych