Łapy kurcząt pilnie poszukiwane. A niedawno był to odpad

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-04-2017,12:45 Aktualizacja: 14-04-2017,13:53
A A A

Od kilku miesięcy, najbardziej poszukiwaną na polskim rynku częścią kurczaka, są łapy - wynika z monitoringu rynku prowadzonego przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz. Ten zaskakujący dla konsumenta fakt wiąże się z silnym popytem z krajów azjatyckich.

Do bardzo zatłoczonego rynku odbiorców łap kurczęcych chce dołączyć Turcja. Pod koniec maja ma pojawić się w Polsce delegacja tamtejszych władz weterynaryjnych, która zweryfikuje zakłady zainteresowane eksportem do tego kraju.

drób, ptasia grypa, ministerstwo rolnictwa, zakaz wypuszczania drobiu na wybieg, drób może wyjść na wolność

Od 6 kwietnia można wypuszczać drób

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie ministra rolnictwa dotyczące grypy ptaków. W dokumencie nie ma nakazu utrzymywania drobiu wewnątrz budynków. Oznacza to, że od czwartku, 6 kwietnia można wypuszczać ptaki. Krajowa...

- Turcy mogą mieć problem. Łapy kurczęce są gwiazdą naszego eksportu. Ich cena rośnie, i zdarza się, że jest nawet wyższa od niektórych innych fragmentów kurczaka - komentuje Mariusz Szymyślik, dyrektor KIPDiP. Według eksperta produkcja łap jest już w Polsce zagospodarowana. - Nie ma tygodnia, w którym do izby nie przychodzi zapytanie o łapy - dodaje.

Głównymi odbiorcami łap jest Hongkong, a za jego pośrednictwem także Chiny. Spora część produkcji trafia także do krajów Azji Południowo-Wschodniej, a nawet przez reeksport, do Indii.

Jeszcze kilka lat temu łapy były uważane jako najmniej istotny element produkcji kurcząt, a w wielu zakładach traktowano je jako odpad. Obecnie większość przedsiębiorstw ubojowych zmienia technologię produkcji, tak by łapy pozyskiwane były w części czystej zakładu, co umożliwia eksport.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA