Krajowa Rada Drobiarstwa: polski drób jest bezpieczny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2019,9:30 Aktualizacja: 02-03-2019,11:29
A A A

Polski system kontroli jest zgodny ze standardami Unii Europejskiej i zapewnia konsumentom bezpieczeństwo - oceniła w oświadczeniu dla PAP Krajowa Rada Drobiarstwa

Rada odniosła się do doniesień o wykryciu w Czechach salmonelli w drobiu z Polski.

Kontrola weterynaryjna przeprowadzona w czwartek w hurtowni w Lounach wykazała obecność pałeczek salmonelli w przywiezionej z Polski partii mrożonych kurzych udek o łącznej wadze 1200 kg. Dystrybucja mięsa drobiowego z Polski z tej hurtowni została natychmiast wstrzymana. Agencja CTK, która poinformowała o wynikach kontroli sanitarnej w Lounach, wyraziła przypuszczenie, że polskiego mięsa drobiowego, które jest zakażone salmonellą, może być w Czechach znacznie więcej.

salmonella w drobiu z polski, handel drobiem, miroslav toman, Inter-Natural 2000

Czesi znów wykryli salmonellę w polskim mięsie. Teraz w drobiu

Kontrola weterynaryjna przeprowadzona w czwartek w hurtowni w Lounach wykazała obecność pałeczek salmonelli w przywiezionej z Polski partii mrożonych kurzych udek o łącznej wadze 1200 kg. Agencja CTK, która poinformowała o wynikach kontroli...

KRD - jak poinformowano w oświadczeniu - zarekomendowała zakładom drobiarskim, które wysyłają drób, jaja, czy pisklęta do Czech tymczasowe pobieranie próbek na obecność pałeczek salmonella z każdej partii produktów i zwierząt wysyłanych na tamtejszy rynek. Działanie to - w opinii KRD - ma udowodnić stronie czeskiej, że polski drób w momencie wysyłki spełnia wymogi bezpieczeństwa, w tym brak obecności salmonelli.

Jednocześnie KRD zapewniła, że "aktualnie realizowane, zgodne z przepisami, działania kontrolne są w pełni wystarczające dla utrzymania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa produktów drobiowych, trafiających na rynki zagraniczne".

- Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza zdecydowanie sprzeciwia się wszelkim opiniom, dotyczącym potencjalnie niewłaściwej jakości mikrobiologicznej drobiu z Polski, wynikającej z rzekomego braku skutecznych rozwiązań systemowych, dotyczących nadzoru nad bezpieczeństwem polskiego mięsa i produktów drobiowych - podkreślono w oświadczeniu.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA