Jedna kura to zakład drobiu? KRIR chce zmiany przepisów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2023,10:35 Aktualizacja: 10-02-2023,10:38
A A A

Małe, przydomowe hodowle drobiu to - choć niestety zanikająca - tradycja gospodarstw wiejskich. Po co je rejestrować? Zdaniem samorządu rolniczego to absurd i trzeba zmienić prawo.

Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa o pilną interwencję w zakresie przepisów Ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. To dokument wprowadzający do polskiego porządku prawnego nowe przepisy UE.

ceny drobiu, jaja, drobiarze, ceny pasz, mieszanki pełnoporcjowe, zboża, cena zbóż, zboże z Ukrainy, KIPDiP, rolnicy

Drobiarze nie odczuwają spadku cen zbóż

Producenci drobiu opierają żywienie zwierząt o mieszanki pełnoporcjowe, pasze treściwe i komponenty białkowe, które wciąż pozostają drogie. Obniżki cen zbóż nie wpłynęły istotnie na zmianę ich notowań. - Owszem obserwuję minimalne...

"Osoby utrzymujące drób przyzagrodowo powinny być zwolnione z obowiązku rejestracji zakładu drobiu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wprowadzenie obowiązku rejestracji ‘zakładu drobiu’ niezależnie od posiadanej liczby drobiu jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne" - przekonuje KRIR.

Jak dalej wskazuje, zgodnie z rozporządzeniem unijnym, które wymaga rejestracji zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe (w tym drób), odstępstwa od obowiązku są możliwe w przypadku zakładów stwarzających nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

"Zwolnienie osób utrzymujących drób przyzagrodowo z tego obowiązku jest uzasadnione ze względu na fakt, że utrzymywanie drobiu w małych ilościach we własnych gospodarstwach rolnych czy przy domostwach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani zdrowia publicznego. Takie działania pozwolą na uwolnienie rolników od dodatkowych obciążeń administracyjnych i pozwolą skupić się na głównych działaniach związanych z prowadzeniem swoich gospodarstw" - argumentuje rolniczy samorząd.
 



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA