Jaja z tym kodem zawierają niedozwoloną dawkę antybiotyku
Główny lekarz weterynarii 15 czerwca podał do publicznej wiadomości komunikat w sprawie przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego poziomu pozostałości antybiotyku-kokcydiostatyku o nazwie lazalocyd w jajach konsumpcyjnych klasy A.
Konsumenci dzięki temu zostali poinformowani o jajach podlegających wycofaniu z obrotu.
Jaja podlegające wycofaniu z obrotu są oznaczone kodem na skorupce 3 - PL 30211306, z terminami przydatności do spożycia od 15.06.2018 do 06.07.2018.
Wytłaczanki, w które zostały pakowane te jaja oprócz terminu przydatności do spożycia posiadają także weterynaryjny numer identyfikacyjny 30215904 identyfikujący zakład, w którym były zapakowane.
Jaka przyszłość czeka polskie drobiarstwo?
Jaja zawierające wyższe od normy pozostałości antybiotyku trafiły do różnych sprzedawców detalicznych i mogą mieć różne nazwy handlowe. Dlatego zdaniem GLW najlepszym sposobem identyfikacji wycofywanych jaj jest sprawdzenie następujących danych:
- kodu na skorupce (3 - PL 30211306),
- weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego podanego na opakowaniu (30215904),
- terminu przydatności do spożycia (od 15.06.2018 do 06.07.2018)
Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy na wniosek głównego lekarza weterynarii opracował opinię na temat zagrożenia związanego z przekroczeniem maksymalnego limitu pozostałości lazalocydu w jajach.
Polski drób coraz bliżej Chin. Pekin zatwierdził ważny dokument
"Aby doszło do przekroczenia wartości ADI czyli akceptowalnego dziennego spożycia antybiotyku i tym samym wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych, osoba dorosła musiałaby codziennie spożywać jaja ze stwierdzonym przekroczeniem lazalocydu, a także mięśnie, skórę i tłuszcz, wątrobę oraz nerki - które zawierałyby tę substancję na maksymalnym dopuszczalnym poziomie. Taki scenariusz nie jest jednakże prawdopodobny" czytamy w komunikacie wydanym przez instytut.
Instytut podkreśla jednak, że niewłaściwe i niezgodne z obowiązującymi przepisami stosowanie antybiotyków - kokcydiostatyków, w tym w weterynarii i hodowli zwierząt, może przyczyniać się do masowego rozprzestrzeniania opornych drobnoustrojów.
Wycofanie jaj ma więc przede wszystkim zapobiec pobraniu nawet niewielkich dawek niedozwolonych substancji z żywnością, która może przyczyniać się do nasilenia antybiotykooporności.
Informacje w przedmiotowej sprawie dostępne są również na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Można je znaleźć tutaj
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych